KHC Solutions


 
ForumPortaliPytėsoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 BIOS Basic Input/Output System

Shko poshtė 
AutoriMesazh
proff.vB
WebMaster
WebMaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 340
Age : 24
Vendndodhja : ωωω.кн¢-ѕσℓυтιση.тк
Registration date : 11/09/2008

MesazhTitulli: BIOS Basic Input/Output System   Sat Oct 11, 2008 8:41 pm

BIOS ėshtė shkurtesė qė del nga fjalėt Basic Input/Output System e qė ėsht e njohur edhe gabimisht si Basic Integrated Operating System i referohet kodit tė krijuar nga IBM e qė ėshtė kompatibil pėr kompjuterin nė ndezje (start) tė tijė. Funksioni primarė i BIOS-it ėshtė qė tė pėrgatis aparatin qė programet e tjera kompjuterike tė ruajtura nė formate dhe media tė ndryshme si nė hard disk, disketė, CD, DVD etj. tė mundė tė lexohen, ekzekutohen ose tė kontrollojnė kompjuterin. Ky proces ėshtė i njohur si rinisje (ang.:Booting , shqiptimi:buting.).

Termi pėr herė tė parė u paraqit nė sistemin operativ CP/M pėr tė pėrshkruar pjesė tė CP/M gjat kohės sė rinisjes. Shumica e verzioneve tė DOS-it kan skedė emėruar si "IBMBIO.COM" ose "IO.SYS" qė janė analoge me diskun CP/M njohur si BIOS.

BIOS-i ka fillimisht 3 funksione tė rėndėsishme:

Tė zbatoj disa teste dianjostike, pėr tė kontrolluar gjėndjen e funksionimit tė hardware-it dhe ti senjalizojė gabime tė pritėshme, me njė kodė sonor (beep code);
Tė lokalizojė sistemin operativė dhe ta karikojė nė RAM;
Tė furnizojė njė pamje software pėr futjen nė periferikat dhe nė hardwarin e PC-s.
Pėr ti rregulluar disa parametra nė BIOS menjėher gjat ndezjes tė kompjuterit shtypim tastėn "del" apo F2 apo ndonjė kombinacion tjetėr sipas produktorit i kompjuterit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.gvhack.tk
 
BIOS Basic Input/Output System
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
KHC Solutions :: Windows-
Kėrce tek: