KHC Solutions


 
ForumPortaliPytėsoriRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Klasat dhe Objektet ne PHP4 -Programim dhe Koncepte

Shko poshtė 
AutoriMesazh
proff.vB
WebMaster
WebMaster
proff.vB

Male
Numri i postimeve : 340
Age : 25
Vendndodhja : ωωω.кн¢-ѕσℓυтιση.тк
Registration date : 11/09/2008

Klasat dhe Objektet ne PHP4 -Programim dhe Koncepte Empty
MesazhTitulli: Klasat dhe Objektet ne PHP4 -Programim dhe Koncepte   Klasat dhe Objektet ne PHP4 -Programim dhe Koncepte I_icon_minitimeWed Sep 17, 2008 3:46 pm

Shkruar nga: Betim DEVA


Shumė njerėz PHP-ne e shohin vetėm njė gjuhe scriptuese(scripting language) qe mundeson te lidh me baze te shenimeve(database) dhe rezultatet t'i jep ne browser.
Perveq funksioneve me rėndėsi qe ka, PHP ėshtė edhe OOP(object oriented programming) edhe pse ky term nuk pėrdoret pėr PHP-ne.

Pas kėtij teksti te shkuter(tutorial) kemi me pase mundėsi me i kuptu se ēka janė klasat e objektet.
PHP-ja konceptet e klasave dhe objekteve i ka trashegu prej C++ por edhe JAVA-s

Klasa ėshtė njė template,blueprint apo si tė themi shqip njė formė e pėrgjithshme me anėn e te cilės krijojmė objekte.
Shtrohet pyetja se ēka ėshtė Objekti.
Objeti ėshtė gati gjithēka qe e kemi ne natyre. Gjithēka qe mund ta pergjithsojme.

I shikojme shembujt e mėposhtėm dhe do t'na qartesojne

Shembulli 1
objekte mund te jenė: audi,bmw,mercedes dhe kėto hyjne ne klasen vetura.

Shembulli 2
objekte mund te jenė: femna,djali dhe kėto hyjne ne klasen njeri.

Shembulli 3
objekte mund te jenė: Linux,Mac,Windows dhe kėto hyjne ne klasen OperatingSystem.

Shembulli 4
objekte mund te jenė: PHP,C,C++,JAVA dhe kėto hyjne ne klasen programmingLanguage s.

Pra krijojmė klasen qe ėshtė e pėrgjithshme pėr tė gjitha objektet konkrete qe do tė krijohen.

Kėshtu qe OOP na mundeson qe tė shkruajmė kode burimore(source code) te cilat rezultojne ne efektshmeri te madhe dhe zvogelim te madhesise se kodit.
Faktikisht objektet bėhen si teresi ne veti qe kryejne operacione brenda saj, dhe poashtu mund ti shkembejne informatat me objekte tjera.
Objekti pėrmban shėnimet(data) si dhe funksionet(functions).
Data - ne gjuhe tė ndryshme quhen edhe property apo edhe attribute
Functions - quhen edhe metoda.
Pra objekti kryen funksione te caktume me anė te funksioneve dhe manipulon me shėnime(data) te saj.
Marrim shembull klasen vetura.
data janė: rrotat, timoni,
funksione janė: shpejtesina, frenimi, kthyerja ...


Tash do tė krijojmė njė klase me emrin vetura, pėr te krijuar me vonė objektet bmw,audi...

class vetura
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.gvhack.tk
 
Klasat dhe Objektet ne PHP4 -Programim dhe Koncepte
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
KHC Solutions :: PHP Tutorials-
Kėrce tek: