KHC Solutions


 
ForumPortaliPytėsoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 UFO (Objektet e paindentifikuara fluturuese)

Shko poshtė 

A besoni se ekzistojnė UFO-tė?
PO
100%
 100% [ 2 ]
JO
0%
 0% [ 0 ]
Totali i votave : 2
 

AutoriMesazh
Registration date : 01/01/1970

MesazhTitulli: UFO (Objektet e paindentifikuara fluturuese)   Sat Sep 27, 2008 1:44 pm

UFO (sqt. OFP) ėshtė akronim pėr Unidentified Flying Object, qė nė shqip do te thote objekt fluturues i paindentifikuar (OFP). Termi UFO perfshin ēdo objekt fluturues te cilin shkencetaret nuk kane arritur tė indentifikojne. Ne shume raste ėshtė bere fjale vetem pėr dukuri siē jane: renia e yjeve, kometat, ose dukuri te tjera natyrore, sinjalet e te cilave janė kapur keq nga satelitet pėr tu quajtur me pas UFO.

Me UFO perfshijme ēdo objekt ose krijese te ēuditshme fluturuese por qe siē e shpejguam me sipėr termi perfshin pamundesine pėr ti indentifikuar dhe jo pėr ti perjashtuar nga fakti qe mund te jene dhe diēka tokesore. Fjalet UFO dhe jashtėtokėsorė nuk janė i njejti koncept. USO (Underwater Submerged Objects). Disiplina e studimit te tyre quhet ufologji dhe cilesohet si pseudoshkence.

Shume fotografi ose vezhgime, te cilesuara si UFO, janė marre nga njerez te ndryshem por edhe nga satelitet ushtarake. Materialet janė video, fotografi por edhe deshmi mbi rrembime te mundshme. Nuk ka ndeshur rralle qe ne mes tyre te kete pasur edhe falso. Ne dhjetor te 2005, nje video e cuditshme e regjistruar nga ufologu amator, Pietro Bibolini u publikua ne internet nga burime anonime (te panjohura), dhe hapi serish debatin mbi UFO-t. Pėr shume njerez keto filmime ishin prova e pamohueshme e ekzistences se UFO-ve.

Ufoligjia moderne lindi mė 24 Qershor 1947, kur Kenneth Arnold, nje pasanik amerikan, pohoi se kishte pare nga avioni i tij privat, 9 objekte te paidentifikuara, te ngjashme me disqet fluturuese,qe fluturonin ne afersi te malit Rainer, ne shtetin e Washingtonit. Kjo deshmi perqendroi vemendjen e opinionit publik boteror mbi dukurinė UFO, duke i dhene jete studimit e me pas pseudoshkences se njohur si ufologji.

Qe nga fillimi i Luftės se Dyte Boterore, ka pasur shume deshmi nga pilote te cilet pohojne se gjate fluturimeve kane hasur ne prani te cudithsme ose janė shoqeruar ne fluturim nga objekte te panjohur te shndritshem. Keto u quajten “Foo fighters” nga vete pilotet, te cilet thonin se keto objekte manovronin aq shpejt dhe me nje shpejtesi aq te madhe saqė vinin seriozisht ne diksutim ligjet e fizikes ne ate kohe.

Sipas disa ufologeve italiane, rasti i pare i dokumentuar daton 11 Prill 1933 ne Milano. Menjehere Mussolini reagoi me krijimin e Kabinetit RS-33. Disa dokumenat te asaj epoke, aktualisht nen pronesine e Qendres Ufologjike Kombetare, faktojne se nje UFO ėshtė perplasur ne afersi te Milanos.

Mė 7 Janar 1948, rreth ores 14.00 ne Madisonville (Teksas) shume njerez pane nje objekt te cuditshem me drita te kuqe qe qendronte pezull ne ajer. Ky objekt u ndoq nga nje skuadrilje avionesh te cilet nuk munden ta godisnin pasi ai u ngjit ne lartesi te madhe. Piloti qe u shkoi me afer ishte Thomas Mantell i cili gjatė komunikimit me radio dha permasat e objektit. Sipas versionit zyrtar, oficeri mbeti viktime pėr mungese oksigjeni. I njejti burim konfirmoi se Mantell kishte pasur haluciancione sepse objekti qe ai kishte hasur ishte nje ballon metereologjik i marines Sky Hook.

Nje vend shume i famshem ne kete fushe ėshtė e “Area 51”(Zona51) nje territor ushtarak mbi te cilin ėshtė i ndaluar fluturimi. Pikerish ne laboratoret e zones ne fjale thuhet se ka dokumenete me tepėr vlera mbi ekzistencen e UFO-ve. Ka dhe nga ata njerez te cilet kane arritur deri aty sa te thone se kjo baze ka studiuar vezhdmisht trupa qiellore dhe se ėshtė i vetmi vend ku gjendet kufoma e nje jashtokesori.

Pėr shume skeptike UFO-t nuk ekzistojne dhe ēdo dukuri e mbiquajtur e jashtezakonshme nuk ėshtė gje tjeter vetem eksperimenti i rradhes i sherbimeve ushtarake amerikane, si pėr shembull avionet Stealth te cilet karakterizohen nga forma te pazakonta. Qeveria amerikane ka pasur gjithnje nje prirje pėr te mos dhene informacione mbi kete dukuri duke arritur deri aty sa te mos e perfshije zonen 51 dhe shume territore te ngjashme nepėr hartat gjeografike.

Kohet e fundit studiues te ketij fenomeni kane krijuar nje emer te ri qe ėshtė UAP (Unidentified Aereal Phenomena) ne shqip dukuri ajrore e paidnetifikuar. Ky perkufizim i ri ka ardhur si pasoje e BOL (Ball of light, ne shqip sfere drite qe shpesh here kane ngaterruar studiuesit nderkohe qe behej fjale pėr dukuri krejtesisht te shpjegueshme.Sipas nje versioni te ndryshuar te klasifikimit te bere nga astronomi Josef Allen Hynek, rastet e rrembimeve perkufizohen dhe si takime ne afersi te tipit te IV. Ky klasifikim ėshtė bere pasi ka pasur shume raste kur njerezit kane deklaruar se janė rrembyer nga krijesa te ēuditshme pėr qellime studimi apo analizash. Keto deshmi janė konsideruar si te rreme pasiqė asnjehere nuk janė shoqeruar me prova konkrete, megjithese disa nga te rrembyerit janė paraqitur me vraga te cilat nuk i kishin pasur kurre me pare.


Ja edhe dy video qe tregojn ekzistencen e UFO-ve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
proff.vB
WebMaster
WebMaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 340
Age : 25
Vendndodhja : ωωω.кн¢-ѕσℓυтιση.тк
Registration date : 11/09/2008

MesazhTitulli: Re: UFO (Objektet e paindentifikuara fluturuese)   Thu Oct 02, 2008 2:17 pm

une valla besoj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.gvhack.tk
 
UFO (Objektet e paindentifikuara fluturuese)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
KHC Solutions :: Bisedė e lirė-
Kėrce tek: