KHC Solutions


 
ForumPortaliPytėsoriRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Kuēi: Asnjė kompromis qė shkel Kushtetutėn e Kosovės

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Registration date : 01/01/1970

Kuēi: Asnjė kompromis qė shkel Kushtetutėn e Kosovės Empty
MesazhTitulli: Kuēi: Asnjė kompromis qė shkel Kushtetutėn e Kosovės   Kuēi: Asnjė kompromis qė shkel Kushtetutėn e Kosovės I_icon_minitimeTue Nov 11, 2008 7:14 pm

Prishtina zyrtare nuk do tė bėjė kurrfarė kompromisi qė shkel Kushtetutėn e Kosovės dhe qė cenon integritetin territorial tė saj, ka thėnė zv/kryeministri Hajredin Kuēi nė njė intervistė pėr RTK-nė.
Numri dy i qeverisė tha se ky qėndrim do tė mbahet deri nė pėrfundim tė bisedimeve pėr planin 6 pikėsh tė Ban Ki-Moonit, bisedime kėto qė po ndėrmjetėsohen nga vendet perėndimore.

“Nuk do tė ketė kompromis mė pak se qė ėshtė nė Kushtetutėn e Kosovės. Kushtetuta ka qenė vetė kompromis dhe ēdo kompromis tjetėr ėshtė njė lloj bartje e sovranitetit dhe bartja e sovranitetit nuk mund tė bėhet nga individ tė caktuar por duhet bėhet ashtu si ėshtė paraparė nė Kushtetutė. Unė jam i bindur se edhe bashkėsia ndėrkombėtare do tė ketė mirėkuptim nė kėtė ēėshtje “, tha Kuēi.

Numri dy i qeverisė tha se refuzimi qė i bėhet planit 6 pikėsh, nuk ėshtė refuzim ndaj vendosjes sė misionit tė EULEX-it, por sipas tij, nuk mund tė bėhet shtrirja e EULEX-it duke legalizuar strukturat paralele nė Kosovė.

“Ne ngutemi qė EULEX-i tė shtrihet sa mė shpjet qė ėshtė e mundur por jo tė shtrihet EULEX-it duke mundėsuar ndoshta legalizimin e strukturave paralele apo krijimin e njė realiteti qė vėshtirė do tė kthehej nė pikėn zero. Mbi tė gjitha nuk dėshirojmė qė tė krijojmė iluzion qė njė pjesė e Kosovės po ndahet apo dikush qė e ka fituar autoritetin mbi Kosovėn”, tha Kuēi.

Kuēi tha se Prishtina tashmė i ka ofruar propozimet e veta lidhur me planin, tė cilat janė nė funksion tė ruajtjes sė tėrėsisė territoriale tė Kosovės, respektimit tė Kushtetutės dhe tė Planit tė Ahtisarit. Sipas tij, refuzimi i planit do tė vazhdojė nėse tentohet qė tė anashkalohen kėto tri ēėshtje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Kuēi: Asnjė kompromis qė shkel Kushtetutėn e Kosovės
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
KHC Solutions :: Lajme-
Kėrce tek: