KHC Solutions


 
ForumPortaliPytėsoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Virusi infekton Nasa-nė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Registration date : 01/01/1970

MesazhTitulli: Virusi infekton Nasa-nė   Thu Nov 06, 2008 11:24 pm

Njė krimb kompjuterik, qė arrin tė zbulojė fjalėkalimet, ka arritur deri nė laptopėt nė bordin e Stacionit Hapsinor Ndėrkombėtar, konfirmoi NASA. Nuk ėshtė hera e parė qė kompjuterat e NASA-s infektohen. SpaceReg.com arriti ta indentifikonte infeksionin si W32.Tgammima.AG, njė krimb qė pėrhapet duke kopjuar veten nė pajisje mediatike tė lėvizshme. Sipas Symantec-ut, i cili i ishte i pari qė e lokalizoi njė vit mė parė, me tė mbėrritur nė destinacion krimbi vjedh fjalėkalimet e lojėrave online. “Kjo s’ėshtė hera e parė qė kemi pasur njė krimb apo virus”, u shpreh njė zėdhėnėse i NASA-s. “Nuk ėshtė diēka qė ndodh shpesh, por nuk ėshtė as hera e parė”.

Kompjuterat e infektuar nuk ishin vendimmarrės, ēka do tė thotė se nuk ishin pėrgjegjės pėr komandimin dhe kontrollin e misionit, por zėdhėnėsi i NASA-s nuk ishte nė gjendje t’i pėrgjigjej pyetjes nėse ata ishin tė lidhur me kompjutera vendimmarrės.

Mėnyra e saktė se si mund tė jetė infektuar njė kompjuter nė njė stacion hapsinor nga njė parazit i zakonshėm interneti, ėshtė paksa e paqartė. Fakti se ishin infektuar mė shumė se njė laptop i atribuohet lidhjes nė rrjet ose disqeve flesh. Nga anėn tjetėr, tė vėrdallisesh nė hapėsirė mund tė jetė njė pėrvojė mjaft vetmitare, prandaj edhe shkelja e procedurave mund tė bėhet e “lejueshme”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Virusi infekton Nasa-nė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
KHC Solutions :: Bisedė e lirė-
Kėrce tek: