KHC Solutions


 
ForumPortaliPytėsoriRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Fried: Amerika respekton qėndrimin e Kosovės

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Registration date : 01/01/1970

Fried: Amerika respekton qėndrimin e Kosovės Empty
MesazhTitulli: Fried: Amerika respekton qėndrimin e Kosovės   Fried: Amerika respekton qėndrimin e Kosovės I_icon_minitimeMon Nov 17, 2008 8:12 pm

Pas takimit qė ka zhvilluar me presidentin dhe kryeministrin e Kosovės, zėvendės-ndihmės-sekretari amerikan i Shtetit, Daniel Fried e prezantoi porosinė amerikane pėr popullin e Kosovė - se SHBA-tė e njohin Kosovėn si shtet sovran dhe qeverinė e Kosovės si sovrane nė vendimet e saj.
Fried pėrsėriti qėndrimin se EULEX duhet tė vendoset nė gjithė territorin e Kosovės, ndėrsa “shprehu mirėkuptim” pėr kėndvėshtrimin e institucioneve tė Kosovės ndaj planit gjashtė pikėsh tė sekretarit tė Kombeve tė Bashkuara, Ban Ki-Moon.

Nė pyetjen lidhur me mundėsitė e riformulimit tė 6 pikėshit ai tha se “nėse do mendoja se problemet do tė zgjidheshin me njė rishikim tė atij plani, unė do tė isha i atij mendimi, por duhet tė konsultohet edhe qeveria e Kosovės, si qeveri e njė vend sovran”, tha Fried.

Ai po ashtu tha se “ky plan ėshtė i pėrkohshėm, pra jo permanent” dhe shtoi se “respektojnė faktin se qeveria e Kosovės ka njė kėndvėshtrim tjetėr”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Fried: Amerika respekton qėndrimin e Kosovės
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
KHC Solutions :: Lajme-
Kėrce tek: