KHC Solutions


 
ForumPortaliPytėsoriRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Boot mė tė shpejt me Startup Delayer

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Registration date : 01/01/1970

Boot mė tė shpejt me Startup Delayer Empty
MesazhTitulli: Boot mė tė shpejt me Startup Delayer   Boot mė tė shpejt me Startup Delayer I_icon_minitimeWed Nov 12, 2008 8:26 pm

Mendoni se ēfarė do tė ndodhte nė aeroport, nėse ēdo aeroplan do tė tentonte tė nisej nė tė njejtėn kohė. Natyrisht njė kaos i madh. Dhe ende, kėsisoj ėshtė situata kur starton (boot) njė Windows PC: Ēdo program i instaluar tenton tė lėshoj vetveten, nė njė kohė virtualisht tė njejtė. Si rezultat, makina e juaj qė dikur ishte e shpejtė, mund tė merr pesė deri nė dhjetė minuta kohė pėr tu lėshuar. Por ajo ēka ju duhet juve ėshtė, trafik mė i vogėl ajror apo i ashtuquajturi trafik mė i vogėl softuerik.

Hyni nė botėn e Start Up Delayer qė kryen saktėsisht atė qė sugjeron emri: vonon programet startup kėshtu qė ato tė nisen mė vonė, jo barabartė me sistemin tuaj. Rezultati pėrfundimtar: PC-ja juaj starton mė shumė mė shpejt.
Kjo vegėl ju prezanton me njė listė tė tė gjitha programeve qė startohen sė bashku me sistemin tuaj. Pėr tė vendosur njė vonesė, pėr cilėndo prej tyre, vetėm tėrhiqeni atė nė shiritin e bardhė nė fund tė dritares. Startup Delayer Ju do tė shihni njė linjė qė pėrfaqėson programin; tėrhiqeni nė tė majtė apo tė djathtė pėr tė rritur apo zvogėluar vonesėn. Pėrsėrisni kėtė gjė edhe pėr programet tjera qė dėshironi ti shtyni.
Pėr shembull, nėse ju keni tė instaluar iTunes, ju do tė shihni njė startup program tė quajtur iTunesHelper.exe. Pėrveē nėse planifikon tė lidhni iPod-in apo tė lėshoni iTunes nė momentin qė startohet PC-ja juaj, pėrse nuk e shtyni kėtė aplikacion qė tė startohet pėr katėr apo pesė minuta mė vonė? E njėjta gjė vlen edhe pėr programet si LightScribe Control Panel dhe Google Update. Pėr shembull po themi qė ti shtyni kėto programe pėr shtatė, gjegjėsisht tetė minuta. Por keni kujdes me programet qė nuk i njihni, tė cilat mund tė jenė pjesė pėrbėrėse tė sistemit operativ, por djajtė qė i njihni mund tė ndalen lehtė edhe mė vonė.


Startup Delayer ėshtė pa pagesė ndėrsa pjesa mė e mirė e tij qė e njoh mė sė mirė pjesėn ėshtė shpejtimi i njė kompjuteri qė starton ngadalė. Ėshtė njė program qė duhet ta kenė personat qė instalojnė softuerė tė shumtė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Boot mė tė shpejt me Startup Delayer
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
KHC Solutions :: Tutorials/Mėsime-
Kėrce tek: