KHC Solutions


 
ForumPortaliPytėsoriRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Per ēka sherben WinRar-i?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Registration date : 01/01/1970

Per ēka sherben WinRar-i? Empty
MesazhTitulli: Per ēka sherben WinRar-i?   Per ēka sherben WinRar-i? I_icon_minitimeSun Nov 09, 2008 6:49 pm

WinRAR ėshtė njė program i vogėl dhe mjaft i njohur, qė pėrdoret pėr tė arkivuar dhe depaketuar file. Nė bashkėpunim me WinRAR nė Gjermani, programi ėshtė pėrkthyer nė shqip.
Ēfarė bėn WinRAR?
WinRAR ėshtė njė arkivues i fuqishėm. Ai ofron mbėshtetje tė plotė tė fileve RAR dhe ZIP, depaketon 7Z, ACE, ARJ, BZ2, CAB, GZ, ISO, JAR, LZH, TAR, UUE, Z. Ndėr vetitė e WinRAR futet edhe kompresimi i fortė, volumet, kriptimi, modulet vetė-depaketues, facilitetet e kopjes sė sigurisė.

** WinRAR ėshtė shareware. Kushdo mund ta pėrdorė atė gjatė njė periudhe testi prej 40 ditėsh. Gjatė kėsaj periudhe testi, apo mė pak, nėse dėshironi tė vazhdoni pėrdorimin e WinRAR, ju duhet ta regjistroni atė.

** Nuk ka tarifa shtesė pėr liēensėn, pėrveē ēmimit tė regjistrimit, i shoqėruar ky me krijimin dhe shpėrndarjen e arkivave RAR apo arkivave vetė-depaketues. Pronarėt e njė regjistrimi legal mund t'i pėrdorin kopjet e WinRAR qė tė prodhojnė dhe tė shpėrndajnė lirshėm kėto arkiva, pa ndonjė kėrkesė shtesė nga RAR.

** Arkivuesi WinRAR shpėrndahet ashtu siē ėshtė. Nuk ka asnjė garanci tė asnjė lloji tė shprehur apo tė implikuar. Pėrdorimi i programit WinRAR ėshtė puna juaj. As autori dhe as agjentėt e autorit nuk janė pėrgjegjės pėr humbje tė dhėnash, dėmtime, humbje fitimesh apo ēdo lloj tjetėr humbjeje, ndėrsa e pėrdorni apo keqpėrdorni kėtė program.


Tiparet e WinRAR:

* WinRAR prezanton njė algoritėm kompresimi origjinal. Ai lejon njė raport mė tė lartė kompresimi se mjetet e tjera tė arkivimit pėr PC, veēanėrisht pėr filet ekzekutuese, libraritė e objekteve, filet e mėdha tė tekstit, etj.

* WinRAR ofron njė algoritėm kompresimi opsional tė optimizuar siē duhet pėr tė dhėnat multimedia.

* WinRAR mbėshtet filet dhe arkivat deri nė 9,223,372,036,854,775,807 bait nė madhėsi, rreth 9000 PB. Numri i fileve tė arkivuara ėshtė i pafundėm, pėr tė gjithė qėllimet praktike.

* WinRAR ofron mbėshtetje tė plotė pėr arkivet RAR dhe ZIP dhe ėshtė nė gjendje tė depaketojė arkivet CAB, ARJ, LZH, TAR, GZ, ACE, UUE, BZ2, JAR, ISO, Z, 7Z.

* WinRAR mbėshtet sigurinė e fileve NTFS dhe rrjedhat e tė dhėnave.

* WinRAR i ofron tė dyja: njė interface interaktive klasike pėr Windows dhe njė interface tė linjės sė komandės.

* WinRAR ofron funksionalitet pėr krijimin e arkivit 'solid', i cili mund tė rrisė raportin e kompresimit deri 10% - 50% mė tepėr se metodat e zakonshme, veēanėrisht kur paketon njė numėr tė madh tė fileve tė vegjėl.

* WinRAR ofron mundėsinė pėr tė krijuar dhe ndryshuar arkivet SFX, duke pėrdorur modulet standarte dhe tė jashtme SFX.

* WinRAR ofron mundėsinė pėr tė krijuar njė arkiv shumė-volumėsh si SFX.

* WinRAR ofron njė numėr funksionesh shėrbimi, si vendosja e njė fjalėkalimi, shtimin e komenteve tė filit dhe arkivit. Edhe arkivat e dėmtuara fizikisht mund tė riparohen dhe njė arkiv mund tė kyēet pėr tė parandaluar dėmtimin e mėtejshėm. Informacioni i autenticitetit mund tė shtohet pėr siguri shtesė dhe WinRAR do ta ruajė informacionin nė aktualizimin e fundit dhe emrin e arkivit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Per ēka sherben WinRar-i?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
KHC Solutions :: Tutorials/Mėsime-
Kėrce tek: