KHC Solutions


 
ForumPortaliPytėsoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Interneti dėshmohet i mirė pėr punėn e trurit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Registration date : 01/01/1970

MesazhTitulli: Interneti dėshmohet i mirė pėr punėn e trurit   Wed Oct 22, 2008 8:51 pm

Personat e moshės mesatare dhe ata tė shtyrė nė moshė do tė duhej tė pėrdornin internetin mė shumė, sepse nė kėtė mėnyrė rritet puna e trurit dhe eviton ngadalėsimin e tij nė moshė mė tė vonshme, kanė zbuluar shkencėtarėt amerikanė.
Shkencėtarėt nga Universiteti i Kalifornisė kanė zbuluar se shfletimi i faqeve tė internetit stimulon qelizat nė tru tė cilat janė pėrgjegjėse pėr proceset e marrjes sė vendimeve dhe kuptimin e gjėrave tė komplikuara. Ata vlerėsojnė se nė kėtė mėnyrė mund tė ndalet edhe procesi i ngadalėsimit tė punės sė trurit dhe ndryshimet e tij fiziologjike, tė cilat shfaqėn nė moshėn e pleqėrisė sė shtyrė.

Me pjekjen e trurit, ndodhin shumė ndryshime fiziologjike, tė cilat pėrfshijnė edhe zvogėlimin e madhėsisė si dhe zvogėlimin e aktiviteteve nė qeliza, e krejt kjo mund tė ndikojė nė efektshmėrinė e tij. Shkencėtarėt me kėtė studim, siē pohojnė edhe vet, shfletimi i internetit, nėse asgjė tjetėr, sė paku do tė shtonte listėn e gjėrave tė cilat ndihmojnė nė mbajtjen e trurit aktiv.

"Kėrkimi i faqeve tė internetit krijon njė aktivitet kompleks tė trurit, i cili mund tė shėrbejė si ushtrim dhe pėrmirėsim i punės sė trurit", ka konkluduar udhėheqėsi i hulumtimit, profesori Gary Small.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Interneti dėshmohet i mirė pėr punėn e trurit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
KHC Solutions :: Bisedė e lirė-
Kėrce tek: