KHC Solutions


 
ForumPortaliPytėsoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Dėgjimi me zė tė lartė i muzikės shkakton humbjen e dėgjimit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Registration date : 01/01/1970

MesazhTitulli: Dėgjimi me zė tė lartė i muzikės shkakton humbjen e dėgjimit   Tue Oct 14, 2008 8:26 pm

Nėntė ekspertė nga Kėshilli evropian pėr identifikimin e kėrcėnimeve tė reja mjekėsore ndaj njerėzimit kanė konfirmuar atė qė mendja e shėndoshė i thotė secilit pronar tė audio player-ėve, dėgjimi me zė tė lartė i muzikės mund tė sjell deri tek dėmtimi serioz i shqisės sė dėgjimit.
Personat tė cilėt gjatė ēdo jave vetėm pesė orė dėgjojnė muzikė me zė tė lartė nė audio player-ėt e tyre mobil sigurisht dėmtojnė pėrgjithmonė shqisėn e tyre tė dėgjimit. Kėtė tė dhėnė e ka publikuar Kėshilli nėntė-anėtarėsh shkencor pėr kėrcėnimet ekzistuese mjekėsore dhe ato qė priten tė vijnė nga zbulimet e mėtutjeshme i cili ka theksuar se dėmtimet tė cilat i bėhen dėgjimit tek personat e rinj mund tė vėrehen vetėm nė moshė mė tė vjetėr.

Nga ana tjetėr, studimi i njėjtė ka dėshmuar qė dėgjimi i pajisjeve mobile audio mund tė jetė veēanėrisht i dobishėm gjatė kryerjes sė punėve tė mėrzitshme apo atyre qė pėrsėriten nė detyra tė caktuara, por ka tėrhequr vėmendjen se dėgjimi i muzikės nė kėtė mėnyrė mund tė jetė potencialisht i rrezikshėm gjatė kryerjes sė punėve qė lypin shumė pėrqendrim.

Sido qė tė jetė, sigurisht edhe adhuruesve mė tė flaktė tė ‘muzikės nė lėvizje” u ėshtė e qartė se dėgjimi i muzikės nuk mund tė jetė i mirė pėr shėndet, e kėtė tash e kanė dėshmuar edhe shkencėtarėt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Dėgjimi me zė tė lartė i muzikės shkakton humbjen e dėgjimit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
KHC Solutions :: Bisedė e lirė-
Kėrce tek: