KHC Solutions


 
ForumPortaliPytėsoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Ultimate Aero automjeti mė i shpejtė nė botė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Registration date : 01/01/1970

MesazhTitulli: Ultimate Aero automjeti mė i shpejtė nė botė   Tue Oct 14, 2008 8:26 pm

Libri i Rekordeve Guinness edhe zyrtarisht ka vėrtetuar se SSC Ultimate Aero ėshtė automjeti mė i shpejtė nė botė.
Kjo ėshtė hera e parė gjatė dyzet viteve tė fundit qė njė automjet amerikan mban rekordin zyrtar pėr automjetin mė tė shpejtė nė botė. Automjeti i fundit tė cilit njė gjė e tillė i ka shkuar pėr dore ka qenė Ford GT40, nė vitin 1967.

Qė tė regjistrohet nė Librin e Rekordeve Guinness, SSC Ultimate Aero ėshtė dashur tė bėj dy tentime, me kohėzgjatjen mė tė madhe prej njė orė nė mes dy vozitjeve. Nė vozitjen e parė automjeti ka arritur shpejtėsinė 414.31 km/h, derisa nė atė tė dytėn 410.24 km/h. Mesatarja e kėtyre dy shpejtėsive prej 412.28 km/h ėshtė marrė pėr rekord tė ri tė Guinness.

Me rekordin e ri SSC Ultimate Aero pas tij ka lėnė automjetin jozyrtarisht mė tė shpejtė nė botė Bugatti Veyron, i cili ka arritur 408.47 km/h, si dhe rekordin zyrtar tė arritur nga Koenigsegg CCR prej 388 km/h.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Ultimate Aero automjeti mė i shpejtė nė botė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
KHC Solutions :: Bisedė e lirė-
Kėrce tek: