KHC Solutions


 
ForumPortaliPytėsoriRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Vegla informatike

Shko poshtė 
AutoriMesazh
proff.vB
WebMaster
WebMaster
proff.vB

Male
Numri i postimeve : 340
Age : 25
Vendndodhja : ωωω.кн¢-ѕσℓυтιση.тк
Registration date : 11/09/2008

Vegla informatike Empty
MesazhTitulli: Vegla informatike   Vegla informatike I_icon_minitimeSat Oct 11, 2008 9:09 pm

Vegla informatike ėshtė njė vegėl abstrakte e paprekshme me dorė e krijuar nė bazė tė operacioneve matematikore qė luhet nga llogaritės tė ndryshėm tė quajtur procesorė dhe pėr qėllim ka aktivizimin apo mbajtjen aktive tė funksioneve tė makinave tė ndryshme mekanike me sisteme tė automatizuara elektronike.

Tėrėsia e kėtyre veglave nė gjuhėn profesionale tė zhvilluesve tė tyre ėshtė e njohur si (lexo: Softuer/ Softver ) "Software" dhe ėshtė termi mė i pėrhapur nė botė pėr kėto vegla.

Me kombinimin e veglave informatike krijohen kode me informacione tė ndryshme qė mundėsojnė aktivizimin, mbajtjen aktive tė aparateve e makinave tė automatizuara dhe veglave tė instaluara nė to. "Luajtja" e kėtyre kodeve nga veglat elektronike tė dirigjuara nga njė procesorė na shfaqet si njė program info-auto-matik.

Pėr dallim nga veglat mekanike informative (rregullatorėt mekanik) tė pėrdorura nė pajisje tė ndryshme elektrike kėto vegla futen nė formė tė dhėnash nė njė pjesė elektronike tė ashtė quajtura procesor nga ku komandojnė pjesėt tjera elektronike.

Me rritjen e zbatimit tė teknologjisė elektronike nė sferėn argėtuese dhe komunikuese gjatė periudhės sė fund shekullit tė kaluar, pėr njė kohė tė gjatė ėshtė sigurua zhvillimi i mėtejshėm i elektronikės.
Dukuria e zbatimit tė njohurive (informatave) mbi natyrėn nė natyrė nuk ėshtė e re. Si efekt i zbatimit tė kėsaj ėshtė edhe bota abstrakte (e imagjinuar) e krijuara pas fillimit tė artikulimit tė qenies njerėzore. Artikulimi i njeriut ka shkaktuar revolucion nė zhvillimin e inteligjencės nė planetin e quajtur Toka. Dukuria e zbatimit tė informatave nga vetė veglat e punės ėshtė njė kulm i kėtij zhvillimi me tė cilin botės sė krijuar me artikulim i shtohet edhe njė dimension, njė artikulim i pėrsosur nėpėrmjet veglave tė punės.

Rruga e zhvillimit tė inteligjencės deri te veglat informatike ka qenė e gjatė dhe pėrplot dėshtime e suksese. Nė tė kallurėn janė bėrė pėrpjekje tė shumta qė gjėrat e vdekura tė i fusin tė veprojnė nė bazė tė njė kodi. Deri me zbulimin e rrymimit elektrik dhe zbatimit tė tij nė veglat mekanike, kjo ka qenė e mundshme vetėm nėpėrmjet kodeve mekanike. Ka pasur suksese pėr futjen nė veprim sipas kodit biologjik por ai kishte vlerė vetėm pėr gjallesat.

Nė jetėn e pėrditshme zbatimi i kodit mekanik nga rregullatorėt ėshtė bėrė nė disa vegla mekanike si p.sh. kutia mekanike muzikore nė tė cilėn nė mėnyrė mekanike bėhet leximi i tė dhėnave, makinat mekanike llogaritėse.


[redaktoni] Nga rregulatorėt mekanikė deri te rregulatorėt elektromekanik
Me pėrsosėshmėrin mekanike dhe kombinimin e saj me elektricitetin, pra me ndėrtimin e makinave elektrike ishte hapur rruga e kodimit elektrik. Kjo paraqiste dukurin e parė tė kombinimit tė njė substance me njė fushė dhe lejonte komandimin e substancės nga fusha e cila qarkullonte nė substancė. Me kėtė fillon edhe zhvillimi i elektronikės, qė paraqiste njė kufi nė mes tė makinave qė si fuqi shtyrje pėrdornin rrymėn dhe makinat tė cilat kėtė rrymė e pėrdornin edhe pėr leximin e njė kodi elektromekanik me qėllim komandimi tė pjesėve tė ndryshme.

Kjo dukuri nė jetėn e pėrditshme paraqitet me shpikje tė shumta si televizori, makinat tė tjera me vegla mekanik rregulluese (rregullatorė) si ajo e larje, frigoriferit etj.

Kulmi i zhvillimit tė makinave elektrike formohet me zhvillimin e makinave llogaritės elektrike tė cilat janė baza e zhvillimit tė makinave qė funksionojnė me kod informatikė. Kėto makina kanė aftėsi tė komandojnė nė mėnyrė mė inteligjente rrymimin e elektricitetit me ēka komandohet edhe aktivizimi i pjesėve tė ndryshme elektrike dhe elektronike tė makinave.


[redaktoni] Nga regullatorėt nė vegla informatike
Mė 1962, Philippe Dreyfus pėr tė treguar pėrpunimin automatik aritmetik tė informacionit fillojė tė pėrdorė njė bashkė dyzim tė termave shkencore (latin) pėr tė dhėnat informacioni dheautomatik pėr vetė funksionues.

Pėr dallim nga rregullatorėt paraardhės me veglat informatike aktivizimi, ndalimi i aktiviteteve apo freskimi i tė dhėnave pėr makinat apo pjesėt e saja me qėllim tė kryerjes sė njė funksioni apo pune bėhet sipas njė skeme tė paramenduar tė shkruar nė njė kod, nė njė plan program me tė dhėna operative qė zakonisht quhen gjuhė programuese e cila ėshtė e koduar sipas gjuhės sė makinės qė luhet nga pjesėt elektronike tė quajtura procesor (aktiv dhe pasiv).

Me ndihmėn e kėtyre veglave primitive informative (gjuhėve programuese apo operacioneve matematikore) krijohen vegla tė ndryshme abstrakte me anėn e tė cilave bėhet i mundshėm komandimi i substancės sė vdekur dhe komunikimi i mendimit tė njeriut nėpėrmjet fushės me substancėn e vdekur si dhe me vetė njeriun. Niveli i shkallės sė zhvillimit tė gjuhės programuese jep edhe cilėsinė e artikulimit tė njeriut nė kėtė dimension. Varėsisht se sa primitive ėshtė gjuha e pėrdorur aq mė shpejtė e kupton makina dhe anasjelltas sa mė komplekse ėshtė gjuha aq mė shpejtė e kupton njeriu.

Pėrdorimi i gjerė i kėtyre veglave ka arritur kulmin nė fushėn e argėtimit dhe komunikimit ndėr-njerėzorė qė bėhet me ndihmėn e kompjuterit personal dhe konzolave tė ndryshme tė lidhura nė njė rrjetė nga tė cilat mė e njohura ėshtė rrjeta e ashtė quajtur "internet". Me arritjen e kulimit nė kėto dy fusha tė jetės ėshtė mundėsuar kalimi shumė mė i shpejtė nga veglat elektroteknike nė ato elektronike e mė kėtė nė fazėn e parė tė tyre nė makina informatike. Sė paku prezenca e tyre edhe nė shoqėritė mė tė zhvilluara nuk dominon.


[redaktoni] Zhvillimet teknike
Kalimi nga kodi elektrik nė kodin informatikė te makinat elektronike ka filluar me zhvillimet teknike nė lėmin e informatikės tė cilat nė pėrditshmėri paraqiteshin nėn emrin "Software". Ky pagėzim i kodit informatikė i bėrė nga pionieret e kodit, ėshtė bėrė me qėllim tė shpjegimit tė funksionit pėrbrenda shoqėrisė me njohuri nga gjuha angleze ashtu qė tė dallonin nga kodet paraardhėse dhe nga makinat e pajisura me kėtė kodė "Hardware" qė nė fillim ishin kryesisht vegla elektronike tė lidhura nė njė rrjetė me njė qendėr shėrbyese tė futur nė kompjuter personal.

Si do qė tė jetė kenė, si gjuhė e ndėrtimit tė veglave tė argėtimit ka dominuar gjuha programuese "C++" sa i pėrket lojėrave vizuale, pėr veglat shėrbyese dhe operative pėrdoren vegla vetjake tė krijuara nga operacionet e matematikore pėr plane (platforma) tė ndryshme, ndėrsa si vegėl abstrakte nė aparatet elektroteknike vlerėsohet tė jetė gjuha "Java" si gjuhė mė e saktė dhe e afėrt me gjuhėn e makinės.

[redaktoni] Jehona e zhvillimeve
Jehona e zhvillimeve tė kodit informatikė elektronik e sidomos veglave informatike ndėr shtete e elektrifikuaka dhe paksa tė zhvilluara ekonomikisht ka qenė shumė e madhe sa nė gjuhėt e tyre tė pėrditshme kanė pėrvetėsuar shumė fjalė nga zhvilluesit, tė cilėt kryesisht pėrdorin gjuhėn angleze si gjuhė ndėr-komunikuese dhe si gjuhė nė mes tė gjuhės sė njeriut dhe gjuhės programuese. Pėrhapja e kėtyre fjalėve ka tėrhequr nė gjirin e vetė gjithnjė e mė shumė tė interesuar jo vetėm nė lėmin e informatikės por edhe tė interesuar pėr qėllime komerciale. Kjo vije nga thjeshtėsia e cila pėrdoret pėr tė komunikuar nė gjuhėt programuese, thjeshtėsi e cila nga komercialistėt propagandohet si moderne dhe kulturė e avancuar.


[redaktoni] Kthimi nga argėtimi nė nevojė
Pas arritjes sė kulmit tė zhvillimit tė veglave pėr argėtim dhe komunikim gjithnjė e mė tepėr vije nė dukje nevoja pėr pėrdorimin e tyre nė makina si vegla pune nė jetėn e pėrditshme jo vetėm nė industri por edhe nė amvisni. Pėr kėtė qėllim nė industri bėhen pėrpjekje shumė mė tė mėdha pėr zbatimin e kėtyre veglave nė amvisni ku edhe pritet njė konsum shumė mė i madh por qė prodhimtaria e tillė nuk sjellė fitimet si nė fushėn argėtuese dhe komunikuese.


[redaktoni] Llojet e veglave
Klasifikimi dhe sleksionimi i veglave informatike ėshtė njė "shkencė nė vete". Numri i veglave dhe numri i pagėzimit tė paketave me kėto vegla ėshtė aq i madhė sa qė lirisht mund tė flitet pėr njė botė nė kuptimin e plotė tė fjalės. Kjo botė e tė dhėnave pėrbėhet nga veglat mė primitive informatike gjer nė ato qė na duken tė njofshme nga bota e artikullimit dhe ajo reale. Nė faktė tė gjitha elementet e kėsaj bote i kanė rrėnjėt nė botėn reale tė cilėn njeriu deri mė tani e ka artikulluar. Bota abstrakte e njeriut e krijuar me fillimin e artikullimit ėshtė e ngjashme me botėn abstrakte tė krijuar nga kėto vegla dhe njėherit nė mėnyrė vizuale na paraqitet edhe si botė reale tė cilėn mund ta "prekim" dhe nė tė njėjten kohė e komandon makinėn pėr tė na paraqitur iluzionin.

Nė fillim, me kalimin nga kodi elektrik nė kodin informatik paraqiten veglat e para ndėrmjetėsuese mes gjuhės sė makinės dhe gjuhės sė njeriut. Pėr kėto vegla thuhej se janė programe operuese tė shkruara nė gjuhėn e makinės. Me ndihmen e kėtij kodi krijohej forma e njė plani tė veprimimit qė njihet me emrin platforma. Mbi kėto platforma pastaj mund tė krijoheshin kombinime tė ndryshme tė veglave qė nė pėrditėshmėri quhen Programe. Nė bazė tė kėtij aspekti veglat informatike mund tė ndahen nė vegla

Tė aktivizimit tė rrjetit elektronik
Tė ndėrtimit tė sistemit operues tė ati rrjeti, platformės
Tė ndėrtimit tė programeve tė varrura apo tė lira nga plaforma
Kategoria e parė bėhet nė gjuhėn e makinės ndėrsa e dyta nga gjuha e makinės por mund tė krijohet edhe mbi veglat e sistemit operues dhe kategoria e tretė programeve tė ndryshme teknike, operative, zbatuese, ekzekutuese etj. Natyrisht tė gjitha kėto tė dhėna pranohen nga procesori nė gjuhėn e mainės i cili i luan ato sipas rendit tė dhėnė nga vetė veglat abstarkte.

Kategoria e tretė ėshtė mė e gjėra dhe zakonisht krijohet nė gjuhėt programuese. Nė kėtė kategori hynė kode tė shkuara sipas njė gjuhė programuese, vegėl e krijuar nga gjuha e makinės qė shėrbehet me shrehje tė pėrkufizuara qė mė lehtė mund tė kuptohen nga njeriu.

Po ashtu kjo kategori ndahet mė tutje sipas nivelit tė krijmit, qėllimit dhe funksionit. Pėr krijimin e tyre pėrdoren gjuhėt programuese tė cilat ndahen nė tri kategori:

Tė afėrta me gjuhėn e makinės (asembler)
Tė mesme me gjuhėn e makinės dhe njeriut (C++, Java etj)
Tė afėrta me gjuhėn e njeriut tė njohura edhe si skripte (Html, JavaScript etj)
Paketat e veglave tė shkruara nė gjuhėt e afėrta me atė tė makines zakonisht kanė tė bėjnė mė shumė me anėn teknike tė pjesėve elektronike dhe mė pakė pėr veglat e programet tjera. Kėto paketa tė tė dhėnave futen nė tru (memorje) nga ku procesori e merr rradhitjen e tyre dhe e luan atė paketė.

Gjuhėt e mesme ndahen nė dy grupe tė mėdha: tė nivelit tė lartė dhe tė ultė. Ato tė nivelit tė lartė pėrdoret nė paisje tė ndryshme elektronike (telefona, televizor etj) ndėrsa ato tė nivelit tė ulėt pėrdoren kryesisht pėr kompjuter personal. Gjuhėt e nivelit tė lartė janė tė sakta dhe me paraqitjen e gabimit nė kod ato nuk pranohen nga konvertuesi i gjuhės pėrkatėse. Ndėrsa tek gjuhėt e nivelit tė ulėt devijimet pėrbihen nga konvertuesit ashtu qė zbatimi i programit vazhdon mė tutje edhe pėrkundėr gabimit qė paraqet pėr makinėn.

Pėrbirja e gabimit nga konvertuesit ka bėrė tė mundėshem krijimin e botės imagjinare jashtė ligjeve tė natyrės, dukuri e cila gjenė zbatim tė madhė nė lojrat vizuale.

Si do qė tė jetė me ndihmėn e kėtyre veglave janė krijuar elemente informatike po thuaj pasqyra e gjitha elementeve nga bota reale, duke filluar nga gjilpėra deri tek gjithėsia e duke pėrfshirė edhe imagjinatėn e njeriut jashtė ligjeve natyrore. Janė krijuar programe tė cilat nė disa lėmi e kanė bėrė tė pa nevojshėm provėn e funksionimit tė elementeve reale, e gjithė kjo ėshtė arritur nė bazė tė futjes sė tė dhėnave tė njohura nga bota reale nė njė paketė tė tė dhėnave nė njė llogaritės.


[redaktoni] Krijimi i veglave tė reja
Krijimi i veglave tė reja ėshtė i lidhur ngusht nga pėrdorimi i atyre primitive edhe pėrkundėr gjuhėve programuese dhe teknologjive tė prodhimit tė procesorėve tė shpejtė. Zhvillimi i intelegjencės njerzore nė komunikimit me makinat po thuja se ka arritur njė kulm. Kjo vėrehet me afėsit e njerzėve pėr tė ndėrtuar makina elektronike tė paisura me vegla informatike. Pėrderisa veglat informatike janė tė mbi zhvilluara ato elektroteknike ende kanė ngelur prapa edhe pėrkundėr luajtėsve tė shpejtė tė informatave.

Kėshtu krijimi i veglave tė reja zhvillohet kryesisht nė makinat llogaritėse elektronike si kompjteri pėr zbatimin e tė cilave nuk ka nevojė pėr veprime inetelegjente mekanike (njė ekran, njė autoperlant, njė komandues).


[redaktoni] Veglat nė tregė
Tregun e veglave informatie e dominojnė paketat e programeve tė njohura si "software" dhe paketat e veglave pėr sistemet operuese si mbajtės rė rrjetit elektroni tė komjuterit apo komjuterave. Si programe ofrohen edhe pjesė tė programeve operative tė cilat pėrbėhen nga shėrbime tė ndryshme mirėmbajtėse tė sistemit operativ apo rrjetave tė ndryshme elekronike dhe qė futen si pjesė tė paketave kryesore. Dallimi nė mes tė pjesėve shėrbyese tė sistemit dhe programeve pėr qėllime tjera ėshtė i ngatėrruara. Si do qė tė jetė tė gjitha janė programe mirėpo qėllimet dhe funksionet janė tė ndryshme njėri vepron si i pamvarur ndėrsa tjetri hynė si pjesė e nė sistein e njė programi.

Nė tregė hasim paketa tė veglave informatike pėr:

Mirėmbajtjen e sistemit operues tė rrjeteve tė ndryshme, kėto janė kryesish shtesa
Kryerjen e njė funksioni tė caktuar pėrbrenda njė veprimtarie apo disa veprimtarive dhe mund tė qėndrojnė tė "pavarrua", dhe
Krijimin e njė veprimtarie tė tėrė (tė bazuar nga jeta reale) njė laborė informatik.
Krijimi i veglave dhe pakove tė veglave kėrkon punė dhe kohė e cila mund tė kompenzohet me tė holla. Mirėpo pėr veglat informatike njerizimi kishte liri ligjore tė kopjimit dhe inēizimit tė tyre nė mediume personale, pasi qė ato nuk ishin mallė qė mund tė prekej. Me kalimin e kohės nė ShBA fillon tė krijohet infrastruktura ligjore pėr mbrojtjen e punės sė krijuesve tė veglave. Pas njė kohe janė krijuar mekanizma juridik tė njohura si liēenca qė i mbrojė paketat e veglave por jo edhe veglat primitive. Ashtu qė krijimi i paketave tė mund tė zhvillohej mė tutuje edhe si veprimtari ekonomike e shoqėrore sė pari brenda kufinjėve tė ShBA-sė e mė vonė edhe mė gjėrė kėto. Mė kėtė paketat informative fillojnė tė merren si produkte shėrbyese qė mund tė paguhet. Mirėpo siē ėshtė me tė drejten e tregjeve disa liēeca nuk kanė vlerė nė disa tregje tė shteteve tjetra, e disa shtete ende nuk kanė paraparė ligje shtetrore pėr mbrojtjen e "produkteve" krijuese. Si do qė tė jetė deri mė tani janė tė njohura paketat informative:

Tė lira pėr pėrdorim tė gjėrė (Freeware) me disa kushte tė paradhėna, dhe
Tė ndaluara pėr pėrdorim tė gjėrė (Shareware) por tė lejuara pėr pėrdorim personal me kundėr vlerė tė dhėnė nė para.
Qė tė dyja kėto kanė njė llojė mbrojtje ligjore e cila edhe pas sa viteve ėshtė nė zhvillim dhe pėr pėrdoruesit normal, kufinjėt e pėrdorimit janė tė paqarta.

Si do qė tė jetė kėto paketa mund tė meren si produkte tė regjistruara nė njė medium (zakonisht disqe rė ndryshme) apo tė zhgarkohen (inēizohen) nga rrjeti mė i madh "interneti" ose lidhje direkte. Pas instalimit d.m.th aktivizimit tė paketės nė kompjuter ato futen nė regjistrin e sistemit operues dhe ėshtė lehtė tė identifikohen, gjė qė bėhet me qėllime tė ndryshme ndėr tė cilat ėshtė edhe aktualizimi i tyre.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.gvhack.tk
 
Vegla informatike
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
KHC Solutions :: Windows-
Kėrce tek: