KHC Solutions


 
ForumPortaliPytėsoriRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 User Datagram Protocol

Shko poshtė 
AutoriMesazh
proff.vB
WebMaster
WebMaster
proff.vB

Male
Numri i postimeve : 340
Age : 25
Vendndodhja : ωωω.кн¢-ѕσℓυтιση.тк
Registration date : 11/09/2008

User Datagram Protocol Empty
MesazhTitulli: User Datagram Protocol   User Datagram Protocol I_icon_minitimeSat Oct 11, 2008 9:07 pm

User Datagram Protocol (shqip: Protokolli i Paketave tė Pėrdoruesit, shkurt UDP) ėshtė njė nga protokollėt kryesorė sė Suitit tė Protokollėve tė Internetit. Me anė tė UDP, programe nė rrjetet kompjuterike mund tė dėrgojnė mesazhe tė shkurta njėri tjetrit, tė njojtura si paketa (duke pėrdorur Socket i Paketave). Protokolli u projektua nga David P. Reed nė 1980.

UDP nuk garanton reliabilitet (en: reliability) ose radhimin nė rrugė si TCP bėn. Paketat mund tė vinė tė pa radhitura, tė duken tė dyfishta, ose tė humbasin pa paralajmėruar. Jo kontrollimi i vėndarritjes sė paketave e bė UDP tė shpejtė dhe mė eficientė pėr aplikacionet qė nuk duhen tė garantojnė mbėrritjen e paketave. UDP ėshtė e nevojshme pėr shėrbyesėt (server) qė i pėrgjigjen pyetjeve (queries) tė vogla nga njė numėr shumė i madh klientėsh. Nė kundėrshtim me TCP, UDP ka kompatibilitet me shpėrndarjen e paketave (en packet broadcast, i dėrgon paketa tė gjithve nė njė rrjet lokal) dhe multicasting (i dėrgon paketa tė gjithė atyre qė janė tė nėnshkruar).

Nė disa nga aplikacionet e rrjetės qė pėrdorin UDP pėrfshihen: Domain Name System (DNS), streaming media applications si IPTV, Voice over IP (VoIP), Trivial File Trannsfer Protocol (TFTP), dhe lojrat nė rrjetė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.gvhack.tk
 
User Datagram Protocol
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
KHC Solutions :: Windows-
Kėrce tek: