KHC Solutions


 
ForumPortaliPytėsoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Random-acces memory RAM

Shko poshtė 
AutoriMesazh
proff.vB
WebMaster
WebMaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 340
Age : 24
Vendndodhja : ωωω.кн¢-ѕσℓυтιση.тк
Registration date : 11/09/2008

MesazhTitulli: Random-acces memory RAM   Sat Oct 11, 2008 9:05 pm

RAM ( shkurtimi i Random-acces memory - lexo Random-akses memory me kuptimin Kujtesė me hyrje tė rastėsishme) ėshtė kujtesa kryesore e pėrkohshme e kompjuterit. Nė tėrsine e kupjuterit kjo kujtesė pasqyronė trurin e vogėl tė njeriut nė tė cilin mbahen tė dhėnat pėr njė kohė tė shurtė.


Kujtesa RAM ėshtė pikėprerje (udhėkryq) e tė gjitha tė dhėnave, pavarėsisht se nga vinė ato (nga kujtesa e pėrforcuar (hard disc), luajtsit e mediumeve (floppy, CD-player, DVD-player) apo mjetet tjera futėse tė tė dhėnave si tastatiera). Kujtesa RAM nė tėrėsi ėshtė njė pasqyrim i tavolinės sė punės nė njė punishte, nga e cila organizohet veprimtaria pėrkatėse.

E rėndėsishme ėshtė tė pėrmendim se kur kompjuteri fiket, kujtesa RAM zbrazet, pra ikėn i gjithė informacioni qė ishte nė tė. Pra, n.q.s jeni duke shkruar njė letėr dhe ... "ikin dritat" , e gjithė puna do tė shkojė kot nėse nuk e keni regjistruar atė (ka mėnyra e mjete nga memorja RAM nė njėsitė e disqeve, vetėm n.q.s jepni komandėn pėr regjistrimin e tij nė to. N.q.s programi qė pėrdorni pėr njė qėllim ose njė tjetėr ndėrpritet (ose bllokohet) pėrpara se ta regjistroni atė punė tė bėrė deri nė atė moment, kompjuteri do ta zbrazė kujtesen RAM dhe do ta ri-fillojė atė me ngarkesėn e re (programin).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.gvhack.tk
 
Random-acces memory RAM
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
KHC Solutions :: Windows-
Kėrce tek: