KHC Solutions


 
ForumPortaliPytėsoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 My Network Places

Shko poshtė 
AutoriMesazh
proff.vB
WebMaster
WebMaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 340
Age : 24
Vendndodhja : ωωω.кн¢-ѕσℓυтιση.тк
Registration date : 11/09/2008

MesazhTitulli: My Network Places   Sat Oct 11, 2008 8:57 pm

My Network Places ėshtė shfletues i rrjetit built-in i Sistemit Operativ nė Microsoft Windows prej Windows 2000 e mė pas. Mė parė ka qenė e njohur si Network Neighborhood. Shfrytėzuesit shpesh janė tė paqartė pėr dallimet nė mes My Network Places, Workgroup Computers dhe Network Connections. Windows Vista do ti rregullojė kėto paqartėsi duke prezentuar njė shfletues tė rrjetit tė ridizajnuar.


Network Neighborhood
Nė Sistemin Operativ Microsoft Windows, Network Neighborhood ėshtė njė tipar i Windows Explorer i cili mundėson mjete mė tė lehta pėr tė shfletuar kompjuterė dhe burime tjera nė local area network. Network Neighborhood dritarja zakonisht mund tė hapet nėpėrmjet ikonės sė saj nė desktop, dhe ėshtė prezente nė Windows 95, Windows 98 dhe Windows 98 Second Edition.

My Network Places tregon (shortcuts) shkurtesat pėr t[iu qasur kompjuterėve, printerėve dhe tė resurseve tjera nė rrjetė. Shkurtesat (shortcuts)krijohen automatikisht tek My Network Places kurdo qė i qaseni ndonjė resursinė rrjetė, si p.sh. printer ose ndonjė folder.

My Network Places folder ka edhe hyperlinks tek detyra dhe lokacione nė kompjuter. Kėto linke ndihmojnė qė tė shihen network connections, shtimi i shortcuts nė network places, dhe pėr tė pare kompjuterėt nė domain tė rrjetit ose nė workgroup. Klikoni Add a network place pėr tė filloar “Add Network Place Wizard”. Ky “wizard”-magjistari ndihmon tė krijohen shortcuts pėr tek folderėt dhe resourset nė rrjetin tuaj, Web, dhe FTP serverėt. Nėse nuk keni tė krijuar folderė nė Web server , “Add Network Place Wizard” ndihmon nė krijimin e folderit tė ri pėr vendosjen e skedarėve online.

Mund tė manipuloni me skedarėt dhe folderėt nė web server sikur tė ishin nė kompjuterin tuaj. Kur e shihni pėrmajndjen e folderit qė ėshtė i vendosur nė Web, adresa e internetit pėr folderin shfaqet Address bar.
Pėr tė hapur My Network Places, kliko Start, pastaj kliko My Computer. Nėn Other Places, ck My Network Places.
View workgroup computers detyra shfaqet nė My Network Places kur kompjuteri juaj ėshtė nė workgroup dhe jo nė domain. Klikoni dy here kėtė ikonė pėr tė ngushtuar kėrkimin tuaj tek ata kompjuterė, printerė, dhe resourse qė that ndarė (share) nė workgroup me kompjuterin tuaj.
Nėse komjuteri juaj ėshtė i lidhur nė workgroup qė ka mė pak se 32 kompjuterė, Windows automatkisht krijon shortcuts nė My Network Places pėr tė ndarė resourset nė workgroup.
Pėr tė shtuar “shortcut”-shkurtesė nė My Network Places nė folder qė ėshtė nė Web server, Web serveri duhet tė pėrmbajė network places. Network places kėrkon Web Extender Client (WEC) protokol dhe FrontPage extensions, ose WebDAV protokol dhe Internet Information Services (IIS). Duhet edhe tė kemi read dhe write qasje tek Web serveri.

Krijimi i “shortcut” nė network place - Hape My network place - Nėn Network Tasks, kliko Add a network place. - Ndiqni udhzimet nė “Add Network Place Wizard” pėr tė shtuar “shortcut”-shkurtesė pėr lokacion nė rrjetėn tuaj, Web site, ose FTP site.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.gvhack.tk
 
My Network Places
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
KHC Solutions :: Windows-
Kėrce tek: