KHC Solutions


 
ForumPortaliPytėsoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Memoria 256Mo

Shko poshtė 
AutoriMesazh
proff.vB
WebMaster
WebMaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 340
Age : 24
Vendndodhja : ωωω.кн¢-ѕσℓυтιση.тк
Registration date : 11/09/2008

MesazhTitulli: Memoria 256Mo   Sat Oct 11, 2008 8:55 pm

Fizikisht kjo paraqitet nė form tė njė pllakėze elektronike e cila ėshtė e vendosur nė motherboard. Njė pllakėz pėrmban disa ēipa secili prej tyra pėrmban me miliona transistor,ku ne secilin prej tyre kompjuteri i palon apo radhitė njė pjes tė informacionit tė nevojshėm .Ndryshe kjo quhet edhe si memorje e gjallė sepse pėr funksionimin e saj nevojitet "ushqyerja" e vazhdueshme me rrymė
Procesori pėr tė mos humbur kohė ti kėrkoj tė dhėnat( tekste, imazhe audio apo video ) nė hard disk apo ne njė cd ai i vendos perkosisht ne memorje vetem njė herė nė fillim tė ēdo operacioni,dhe kėshtu sa herė qė ka nevoj i gjen nė memorije deri sa eventualisht tė vendosim ta regjistrojm apo ruajm ne hard disk apo nė cd.Kėshtu ndodh edhe me sistemin operativ si p.sh windowsi kur ta startojm PC atėhere funksionet e nevojshme ngarkohen ne memorje. Sistemet operative janė shfrytzues tė mdhenj te memorjes (windows 95 i duheshin32Mo pėr te funksionuar windowsXP i duhen minimum 128Mo pėr tu instaluar 256Mo qė tė funksionoj)sa me e madhe te jete memorja aq mė i shpejt do te jete kompjuteriSD-RAM
Ky lloj i memorjes ėshtė i pėrdorur prej vitit 1997

Rambus apo R-DRAM
i shfaqur me1999 ,ėshtė pėrdorur te disa Pentium 3 dhe nė fillim tė Pentium 4


DDR-SDRAM
Double Data Rate SDRAM Ndryshe quhet edhe DDR dhe kjo ėshtė e bazuar ne teknologjin e SD-RAM por dyfish mė e shpejte
DDR2-SDRAM
apo DDR II Teknologjia e pėrdorur te ky lloj mundėson arritjen e shpejtesis dyfish me te madhe se DDR-SDRAM
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.gvhack.tk
 
Memoria 256Mo
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
KHC Solutions :: Windows-
Kėrce tek: