KHC Solutions


 
ForumPortaliPytėsoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 IP adressa SHQIP

Shko poshtė 
AutoriMesazh
proff.vB
WebMaster
WebMaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 340
Age : 24
Vendndodhja : ωωω.кн¢-ѕσℓυтιση.тк
Registration date : 11/09/2008

MesazhTitulli: IP adressa SHQIP   Sat Oct 11, 2008 8:39 pm

Adresa IP ėshtė term qė pėrdoret nė informatikė me kuptimin e njė numri/adrese tė kompjuterit tė kyēur nė rrjetin kompjuterik (intranet) apo tė internetit.

Adresa e telefonit qė pėrdorni nė shtėpi ka prefiksin e shtetit, qytetit pastaj te lagjes dhe sė fundi vije numri i regjistruar ne qendrėn telefonike. Po ashtu edhe pėr llogaritėsit dhe kompjuterėt personal vlen njė sistem i ngjashėm me atė tė shpėrndarjes sė numrave telefonikė por paksa mė kompleksė. Nė terminologjinė e internetit, ndryshe nga ajo e telefonit nuk pėrdoret termi numri i kompjuterit por Adresa IP, pasi qė kėtu kemi tė bėjmė me njė numėr paksa mė kompleks.

Adresa IP pėrbėhet nga katėr shifra (katėr bajt ose te shprehur nė bit 32) tė shkruara nė numra decimal prej 0 deri 255. Kėto shifra ndahen me njė pikė dhe duken si nė kėtė shembull 148.173.212.6 . Shėnimi decimal i adresės IP ndryshe quhet edhe "dotted quad notation".

Pjesa e parė kėtij numri tė pėrbėrė cakton numrin e rrjetit, ndėrsa pjesa tjetėr numrin (Hostnumber) e llogaritėsit tė lidhur nė rrjetė. E ngjashme me numrat e telefonit ku kemi prefiksin e qytetit, i cili i takon njė rrjeti. Me tė ashtuquajturin "maskim i rrjetit" pėrcaktohet pjesa e numrit tė rrjetit.

Klasifikimi i adresave IP nė fillim ishte i thjeshtė dhe nuk kishte shumė nėnklasa. Ky lloj klasifikimi i ri radhitet nė vitet “90 pasi qė mundėsit e klasifikimit fillestar nuk i mbulonin nevojat. Kjo mėnyre e re e klasifikimit quhet CIDR (Classless Inter-Domain Routing ). Me "maskimin e rrjetit" shkohet drejt pėrdorimit tė prefiksit i cili mund tė ketė vlerat nga 0 deri 32. Numri i shkruar i pėrgjigjet hyrjes sė qytetit tek numrat telefonikė.

Me dhėnien e adresave dinamike, shėrbyesit e qendrave (Provide) kane mundėsi tė rrisin numrin e vėrtetė tė lidhjeve (klientėve). Gjė qė me numrat statikė kjo nuk do tė ishte e mundshme pa marrė parasysh janė apo nuk janė klientėt tė kyēur. Nė kėtė mėnyrė zvogėlohet dhėnia e pa nevojshme e adresave IP. Nė tė vėrtet numri i adresave statike qė mund tė lejohet deri nė vitin 2004 ishte shfrytėzuar vetėm 50 %, mirėpo parashihet qė nevojat pėr adresat IP do te rriten nė tė ardhmen. Si alternativ pėr rritjen e numri tė adresave IP merret iniciativa pėr krijimin e protokollimi tė ri tė internetit. Ky version IPv6 pėrdorė adresat IP prej 128 bitėve. Nė ndėrkohė pėrdoret paralelė me versionin e tanishem IPv4.

Shembull pėr Adresa, Rrjetet dhe maskimin e Rrjetave Adresa IP/Rrjeti Adresa Maskimi Adresat e vėrteta Nėn-rrjete
0.0.0.0/0 - 0.0.0.0 gjitha -
10.0.0.44/8 10.0.0.44 255.0.0.0 10.0.0.1 deri 10.255.255.254 10.255.255.255
172.16.232.15/16 172.16.232.15 255.255.0.0 172.16.0.0 deri 172.16.255.254 172.16.255.255
172.23.66.111/21 172.23.66.111 255.255.248.0 172.23.64.1 deri 172.23.71.254 172.23.71.255
192.168.0.1/24 192.168.0.1 255.255.255.0 192.168.0.1 deri 192.168.0.254 192.168.0.255
192.168.10.23/32 192.168.10.23 255.255.255.255 192.168.10.23 -
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.gvhack.tk
 
IP adressa SHQIP
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Ismet Ramadani:"Harta e shqipėrisė etnike" si shkas...
» Rozi Theohari: Rihapet Shkolla Shqipe e Lynn-it, Mass
» Gold Ag reagon me njė kėngė patriotike pas ndeshjes Serbi - Shqipėri (VIDEO)
» Kastriot Dervishi: Sinjali i parė i qėndresės antikomuniste nė Shqipėri
» Fterra i shkruan PROF.DR.MED.ULF PETER NEUMANNIT-shqip e gjermanisht! !

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
KHC Solutions :: Windows-
Kėrce tek: