KHC Solutions


 
ForumPortaliPytėsoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Kompjuteri

Shko poshtė 
AutoriMesazh
proff.vB
WebMaster
WebMaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 340
Age : 24
Vendndodhja : ωωω.кн¢-ѕσℓυтιση.тк
Registration date : 11/09/2008

MesazhTitulli: Kompjuteri   Sat Oct 11, 2008 8:38 pm

Kompjuteri (lat. computere = mbledh, njehsoj) ėshtė njė pajisje elektronike qė ruan dhe pėrpunon tė dhėnat sipas njė liste udhėzuese. Kompjuter quajmė njė mekanizėm tė automatizuar i cili transformon njė njėsi impulsive (quajtur informacione, tė dhėna nė hyrje) nė njė tjetėr ose krijon njė njėsi tė re (quajtur e dhėnė, informacion nė dalje).

Funksionaliteti i kompjuterit ėshtė rezultat i njė kombinimi tė mirfilltė efektiv nė mes tė elementit softuerik dhe harduerik.

Llojet
Llojet dhe format e kompjuterve janė tė ndryshme.

Ka tre lloje kompjuterash: analogė, shifrorė (ose siē quhen ndryshe dixhitalė) dhe hibridė.


Funksionimi


Thėnie
"Kontrolli i kompjuterizmit lidhet me pėrdoruesit" - Brandt Allen
"Unė nuk druaj kompjuterat. Druaj mungesėn e tyre." - Isaac Asimov
"Njė nga shprehjet mė tė frikshme nė kohėt moderne ėshtė Kompjuteri ka rėnė" - Norman Augustine
"Ndihmat elektronike, veēanėrisht kompjuterėt shtėpiakė, do tė ndihmojnė shtegėtimin e brendshėm, zgjedhjen jashtė realitetit. Realiteti nuk po bėhet mė problem pėrjashta, por problem brenda kokės suaj. Po bėhet njėkohėsisht tregėtare dhe e pėshtirė." - J. G. Ballard
"Une nuk jam personi i vetem qe perdor kryesisht kompjuterin e tij per qellimin e mashtrimit te tij me kompjuterin e tij." - Dave Barry
"Fjala perdorues eshte fjala e perdorur nga profesionistet kompjuterike kur ata nenkuptojne idiotin." - Dave Barry

Referenca
Arkitektura e Kompjuterit - S.Saliu, Tirane 1992

Introduction to Computer Systems - J.Dousa, A.Pluhacek, 2000
Interneti s • d • r[fshih]
Vegla elektronike Kompjuteri (Kompjuteri Personal) · Modem · RAM · Bluetooth · Fibrat optike · Wireless · AGP
Vegla informatike Sistemi operativ · Browser · IE · Firefox · HTML · PHP · DHTML · Java Script · SQ Spell · Kursivi · Wiki · weblink (hyperlink) · ASCII · Protokolli · IP · DNS · DISh · Ethernet · TCP · VoIP · HTTP · FTP · TLD · Shtresa e Aplikimit · Programe pėr PC · Asterisk PBX · File sharing · P2P
Rrjeti LAN · Telenet · Gopher · IRC · Rout-Gateway · Client-Server · www · JScript.NET · Ring network · Star network
Shėrbime interneti Newsgroup · Blog · E-mail · Faqe tė verdha · Usenet · E-biznes · Lycos · Search · Alexa · Yahoo! · Google
Tė tjera GNU · Open Source · Pr-tech · Public Domain · ICQ · Messenger · MSN Messenger · MySpace · YouTube · Adware
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.gvhack.tk
 
Kompjuteri
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
KHC Solutions :: Windows-
Kėrce tek: