KHC Solutions


 
ForumPortaliPytėsoriRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Politika perėndimore ndaj Kosovės nuk do tė ndryshojė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Registration date : 01/01/1970

Politika perėndimore ndaj Kosovės nuk do tė ndryshojė Empty
MesazhTitulli: Politika perėndimore ndaj Kosovės nuk do tė ndryshojė   Politika perėndimore ndaj Kosovės nuk do tė ndryshojė I_icon_minitimeSat Oct 11, 2008 8:00 pm

Ekspertė amerikanė kanė vlerėsuar se miratimi i kėrkesės sė Serbisė qė Gjykata Ndėrkombėtare e Drejtėsisė tė japė opinionin e saj mbi ligjshmėrinė e shpalljes sė pavarėsisė pėrbėn fitore pėr diplomacinė serbe. Por sipas tyre, kjo nuk do tė ndryshojė politikėn perėndimore mbi njohjen e pavarėsisė sė Kosovės.
Ted Carpenter, nėnpresident pėr politikėn e jashtme dhe mbrojtjen nė Institutin Kato nė Washington nė njė prononcim pėr “Zėrin e Amerikės”, ka thėnė se miratimi i rezolutės pėrbėn njė fitore tė qartė diplomatike dhe ligjore pėr Serbinė. Por sipas tij, reagimi i disa diplomatėve evropianė ėshtė shqetėsues pėr palėn serbe.

"Paralajmėrimet e ambasadorit britanik dhe atij francez nė OKB se Serbia po i rrezikon mundėsitė e veta pėr anėtarėsim nė Bashkimin Evropian nėpėrmjet kėsaj rezolute janė shumė problematike pėr Beogradin. Tanimė duket qartė se tė paktėn disa nga shtetet e Bashkimit Evropian do ta bėjnė njohjen e Kosovės kusht pėr hyrjen nė BE", ka thėnė ai.

Por, ndėrsa rezoluta konsiderohet si sukses diplomatik pėr Beogradin, sipas ekspertit Michael O'Hanlon nga Instituti Brukings - Shtetet e Bashkuara dhe vendet evropiane nuk mund ta ndryshojnė pozitėn e tyre pėr Kosovėn. "Shtetet e Bashkuara dhe BE-ja do tė humbnin shumė nėse rihapin ēėshtjen e pavarėsisė sė Kosovės. Pas pushtimit rus tė Gjeorgjisė, besoj se ato nuk do tė donin nė asnjė mėnyrė qė Rusia tė mendonte se ajo ka forcėn tė ndryshojė drejtimin e politikave perėndimore".

Sipas tij Shtetet e Bashkuara nuk kanė shumė opsione mbi Kosovėn. "Vendimet e sė kaluarės nuk mund tė zhbėhen, tani ne duhet tė mbėshtesim qartė pavarėsinė e Kosovės".

Analistėt thonė se Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė do t'i duhet nga njė deri nė dy vjet pėr tė marrė njė vendim nė lidhje me kėrkesėn serbe
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Politika perėndimore ndaj Kosovės nuk do tė ndryshojė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
KHC Solutions :: Lajme-
Kėrce tek: