KHC Solutions


 
ForumPortaliPytėsoriRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 RCC: Tė pėrfshihet Kosova

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Registration date : 01/01/1970

RCC: Tė pėrfshihet Kosova Empty
MesazhTitulli: RCC: Tė pėrfshihet Kosova   RCC: Tė pėrfshihet Kosova I_icon_minitimeSat Oct 11, 2008 7:59 pm

Kėshilli pėr Bashkėpunim Rajonal (RCC) duhet tė gjejė mėnyrėn pėr pėrfshirjen e Kosovės brenda aktiviteteve tė tij, ka vlerėsuar sekretari i pėrgjithshėm i kėsaj organizate, Hido Bishēeviq.
Nė konferencėn “Kosova, 120 ditė pas miratimit tė Kushtetutės”, nė Berlin, Bishēeviq ka thėnė se “duhet zgjidhur shpejt ēėshtjet e mbetura statusore nė rajonin e Ballkanit Perėndimor”.

Sipas njė komunikate tė kėtij kėshilli, pjesėmarrėsit nė kėtė konferencė kanė vlerėsuar se, “me qėllim tė avancimit tė stabilitetit nė Kosovė dhe rajon, duhet pėrshpejtuar vendosjen e EULEX-it anekėnd Kosovės, por duke ruajtur rolin e duhur tė UNMIK-ut, nė pajtim me Rezolutėn 1244 tė Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė”.

Po ashtu, ata kanė potencuar nevojėn qė pushteti nė Kosovė tė pėrfshihet fuqishėm nė ndėrtimin e kapaciteteve institucionale, nė mėnyrė qė tė pėrmirėsohet sundimi i ligjit dhe tė vendoset njė shtet funksional demokratik.

"Pjesėmarrėsit e konferencės kanė bėrė thirrje pėr vendosjen e marrėdhėnieve reale dhe pragmatike nė mes tė Beogradit dhe Prishtinės, tė domosdoshme pėr njė jetė tė sigurt dhe tė qetė tė tė gjithė njerėzve nė Kosovė, e sidomos tė pakicave kombėtare”, thuhet nė komunikatėn e kėtij Kėshilli.

Kėshilli pėr Bashkėpunim Rajonal, ėshtė organizatė qė ka trashėguar Paktin e Stabilitetit pėr Evropėn Juglindore. Komisioni Evropian shumė herė ka potencuar se bashkėpunimi rajonal nėn kupolėn e Kėshillit pėr Bashkėpunim Rajonal ėshtė njė prej bazave tė politikės sė BE-sė ndaj rajonit dhe parakusht pėr integrimet e mėtutjeshme evropiane.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
RCC: Tė pėrfshihet Kosova
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
KHC Solutions :: Lajme-
Kėrce tek: