KHC Solutions


 
ForumPortaliPytėsoriRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Liderėt botėrorė vlerėsojnė Ahtisaarin

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Registration date : 01/01/1970

Liderėt botėrorė vlerėsojnė Ahtisaarin Empty
MesazhTitulli: Liderėt botėrorė vlerėsojnė Ahtisaarin   Liderėt botėrorė vlerėsojnė Ahtisaarin I_icon_minitimeFri Oct 10, 2008 9:44 pm

Liderė tė ndryshėm botėrorė kanė pėrgėzuar Martti Ahtisaarin pėr marrjen e Ēmimit Nobel pėr Paqe.
Shefi i diplomacisė evropiane, Javier Solana ka thėnė se Ahtisaari e meriton plotėsisht kėtė ēmim, meqė gjatė karrierės sė tij, pėrkushtimi i tij pėr promovimin e paqes ndėrkombėtare, drejtėsisė dhe pajtimit kanė qenė i palėkundur.

Berlini zyrtar ka shprehur kėnaqėsinė me ndarjen e kėtij ēmimi, duke thėnė se meritat kryesore tė Ahtisaarit kanė qenė nė zgjidhjen konfliktit tė Kosovės.

Ministri i Punėve tė Jashtme tė Francės Bernard Kouchner ka lavdėruar Ahtisaarin pėr kurajė dhe pėrkushtim tė vendosur nė Namibi, Kosovė, Aceh tė Indonezisė dhe vatra tjera tė krizės.

Nė anėn tjetėr, ish kryeministri serb Vojisllav Koshtunica ka thėnė se fakti qė Ahtisaari ka marrė ēmimin Nobel pėr Paqe flet se "mentorėt e krijimit tė shtetit tė rrejshėm tė Kosovės po bėjnė presion nė tė gjitha fushat".
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Liderėt botėrorė vlerėsojnė Ahtisaarin
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
KHC Solutions :: Lajme-
Kėrce tek: