KHC Solutions


 
ForumPortaliPytėsoriRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 MPJ: Njohja nga Shkupi dhe Podgorica njė hap i rėndėsishėm

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Registration date : 01/01/1970

MPJ: Njohja nga Shkupi dhe Podgorica njė hap i rėndėsishėm Empty
MesazhTitulli: MPJ: Njohja nga Shkupi dhe Podgorica njė hap i rėndėsishėm   MPJ: Njohja nga Shkupi dhe Podgorica njė hap i rėndėsishėm I_icon_minitimeFri Oct 10, 2008 9:30 pm

Ministria e Jashtme e Shqipėrisė ka pėrshėndetur vendimin e njohjes sė Republikės sė Kosovės nga ana e Maqedonisė dhe Malit tė Zi, duke e konsideruar si njė hap tė rėndėsishėm e tė pėrgjegjshėm qė bėhet nė kohėn dhe drejtimin e duhur.
“Njohja zyrtare prej tyre e shtetit mė tė ri tė Evropės, vetėm njė ditė pas miratimit nė OKB tė nismės sė Serbisė pėr tė kėrkuar mėndim kėshillimor tė Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė mbi ligjshmėrinė e pavarėsisė sė Kosovės, dėshmon se pavarėsia e saj ėshtė njė realitet i pakthyeshėm. Ky realitet ėshtė njohur tashmė nga 50 shtete. Tė tjera shtete pritet qė ta njohin atė, sepse pavarėsia e ka qetėsuar dhe stabilizuar jo vetėm Kosovėn, por krejt rajonin tonė”, thuhet nė deklaratėn e Ministrisė sė Punėve tė Jashtme tė Shqipėrisė.

Njohjen nga dy shtetet fqinje tė Kosovės, Ministria e Punėve tė Jashtme e vlerėson si dėshmi tė pėrparimit tė Kosovės nė ndėrtimin e shoqėrisė demokratike dhe tė shtetit ligjor, si dhe shprehje e mentalitetit tė ri tė rajonit tonė, i orientuar drejt sė ardhmes sė pėrbashkėt euroatlantike.

Ministria e Punėve tė Jashtme, duke i konsideruar si dy vende mike, shpreh bindjen e marrėdhėniet me Shkupin dhe Podgoricėn do tė ngrihen nė nivele mė tė larta.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
MPJ: Njohja nga Shkupi dhe Podgorica njė hap i rėndėsishėm
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
KHC Solutions :: Lajme-
Kėrce tek: