KHC Solutions


 
ForumPortaliPytėsoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Feith: E ardhmja e Kosovės ėshtė nė Bashkimin Evropian

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Registration date : 01/01/1970

MesazhTitulli: Feith: E ardhmja e Kosovės ėshtė nė Bashkimin Evropian   Fri Oct 10, 2008 9:30 pm

"E ardhmja e Kosovės, si pjesė e rajonit tė Ballkanit Perėndimor, ėshtė nė Bashkimin Evropian”, ka deklaruar tė premten pėrfaqėsuesi i posaēėm i BE-sė, Pieter Feith, nė njė takim me median nė Berlin, me rastin e pjesėmarrjes sė tij nė konferencėn e mbajtur nė Bundestag, me titull “Kosova – 120 ditė pas miratimit tė Kushtetutės”.
“Nė vijimėsi me perspektivėn e saj evropiane, Kosova ka bėrė pėrparim tė mirė nė muajt e fundit duke ndjekur agjendėn e saj tė gjithanshme tė reformave, duke synuar ndėrtimin e njė shoqėrie nė tė cilėn gjithkush ndjehet i sigurt dhe nė tė cilėn tė drejtat e tė gjithė komuniteteve respektohen, duke kontribuuar kėshtu nė stabilitetin rajonal”, ka vlerėsuar Feith, duke shtuar se, “ėshtė e rėndėsishme qė qeveria tė mbajė momentumin nė ndėrmarrjen e reformave tė nevojshme pėr kėtė”.

Ndėrkaq shefi i EULEX-it, Yves de Kermabon, ka theksuar se, “EULEX-si vazhdon aktualisht tė intensifikojė dislokimin”. “Ne parashikojmė tė jemi operacionalė nga fundi i vjeshtės. EULEX-si ėshtė njė mision teknik i sundimit tė ligjit, i mbėshtetur nga tė gjithė 27 vendet anėtare tė BE-sė, qė do tė zhvillojė mė tej dhe do tė forcojė njė sistem tė pavarur dhe shumė-etnik tė sundimit tė ligjit, nga i cili do tė pėrfitojnė tė gjitha komunitetet nė Kosovė”, ka thėnė de Kermabon.

“EULEX-i do tė dislokohet brenda kornizės sė rezolutės 1244 dhe nėn ombrellėn gjithėpėrfshirėse tė Kombeve tė Bashkuara”, ka theksuar ai.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Feith: E ardhmja e Kosovės ėshtė nė Bashkimin Evropian
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» IDRIZ ZEQIRAJ:12 QERSHORI 1999 DATON ĒLIRIMIN E KOSOVĖS-KUSH PO PĖRPIQET TA FALSIFIKOJĖ HISTORINĖ
» Xhesika Vula:Pranimi i Rezolutės 1244 pėr shkak tė kėmbėnguljes sė Serbisė, devalvon pavarėsinė e Kosovės, tė shpallur mė 17 shkurt 2008
» Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike
» Selim Hasanaj: Tė ashtuquejturit ''titist'' dikur nė Kosovė dhe ''Patriotėt luftėtarė'' nė pushtet
» Kadri Tarelli: Dy Heronjtė e Kosovės Haki Taha dhe Bajram Gashi

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
KHC Solutions :: Lajme-
Kėrce tek: