KHC Solutions


 
ForumPortaliPytėsoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Programe per me ndreq foto

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Registration date : 01/01/1970

MesazhTitulli: Programe per me ndreq foto   Thu Oct 02, 2008 8:45 pm

Nuk keni pse tė hallakateni mė nga njėri program fotosh te tjetri, vetėm pėr tė zvogėluar fotot tuaja familjare. Image Resizer ju kryen punė brenda pak sekondash.


Tashmė thuajse tė gjithė janė shndėrruar nė fotografė amatorė. Por softuerėt e specializuar pėr modifikimin e fotove nuk janė zgjedhja mė e mirė pėr tė gjithė. Dy aplikacionet e mėposhtme mund ta shndėrrojnė fotografinė dixhitale nė zbavitje tė vėrtetė.Image Resizer

Dėshironi tė ndryshoni tak-fak pėrmasat e njė grupi fotografish? Pėrvetėsoni kėtė lodėr lehtėsisht tė pėrdorshme tė Microsoft. Klikoni me tė djathtėn mbi njė fotografi tė vetme, ose mbi njė grup fotosh dhe zgjidhni Resize Picture (Ndrysho Pėrmasat e Fotos). Si pasojė, do t’ju shfaqet njė dritare qė ju ofron 4 variante pėrmasash pėr fotografitė: I vogėl (Small) 640 me 480 pikselė, Mesatar (Medium) 800 me 600 pikselė, I madh (Large) 1024 me 768 pikselė dhe Kompjuter dore (Hand-held PC) 240 me 320 pikselė. Pasi tė keni bėrė zgjedhjen e dėshiruar, klikoni OK dhe programi do tė krijojė kopje tė fotove me pėrmasat e reja, duke i lėnė tė paprekura origjinalet. Nėse klikoni butonin Advanced pėrpara se tė klikoni OK, mund tė zgjidhni qė tė ndryshojnė pėrmasat e fotove origjinale pa krijuar kopje tė reja.

Shėnim: Fotot vetėm mund t’i zvogėloni dhe jo t’i zmadhoni. Nėse zgjidhni pėrmasa mė tė mėdha se origjinalet, programi s’do t’ju bindet.Photoscape

Photoscape ėshtė njė tjetėr aplikacion i njohur qė njė fotograf me ndjenjė tė lartė vetėvlerėsimi do tė donte ta kishte nė kompjuterin e tij. Ky program pėrfshin njė eksplorues skedarėsh, modifikues fotosh, krijues prezantimesh (slide show creator), modifikues automatik (batch editor), pėrzgjedhės ekrani dhe shumė mė tepėr. Photoscape pėrmban edhe disa mjete origjinale, si p.sh. kombinimin e disa fotove nė njė kornizė tė vetme. Njė tjetėr mjet praktik ėshtė nė gjendje tė konvertojė fotot e formatit RAW (qė pėrdoret nga shumė aparate dixhitale) nė formatin JPG, nė mėnyrė qė tė hapen nė shumė aplikacione.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Programe per me ndreq foto
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike
» Foto tė ndryshme dhe lule
» Ibrahim Egriu: Foto kujtimesh tė pa harruara
» FOTO E JAVĖS
» Foto tė dhjetorit 2915

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
KHC Solutions :: Windows-
Kėrce tek: