KHC Solutions


 
ForumPortaliPytėsoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 USB e ngadaltė.Cfarė duhet tė bėjė?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Registration date : 01/01/1970

MesazhTitulli: USB e ngadaltė.Cfarė duhet tė bėjė?   Wed Oct 01, 2008 10:02 pm

Tė ėshtė shfaqur ndonjėherė mesazhi “This device can perform faster if you connect it to a High-Speed USB 2.0 port”, kur ke lidhur njė pajisje USB me kompjuterin? Kjo ndodh pėr arsye se shumica e kompjuterave tė rinj janė tė pajisur me porta USB 2.0, tė cilat janė nė gjendje tė suportojnė transferime mė tė shpejta tė dhėnash se sa versionet e mėparshėm USB 1.x. Gjėja e parė qė duhet tė bėsh ėshtė tė konfirmosh statusin e portave. Kliko me tė djathtėn mbi My Computer dhe zgjidh Properties. Hap tabin Hardware dhe kliko mbi butonin Device Manager. Te dritarja qė hapet kliko mbi shenjėn “+” pėrbri “Universal Serial Bus controllers” dhe kėrko pėr “host controller”. Nėse pėrbri ndodhet edhe fjala “enhanced”, do tė thotė se i suportojnė edhe trasferimet USB 2.0. Nėse jo, do tė thotė se janė pėr porta mė tė ngadalta.
Mungesa e fjalės “enhanced” mund tė shpjegohet me dy situata. E para ėshtė se kompjuteri yt ka porta tė pėrputhshme me USB 2.0, por ke tė instaluar driver-at e gabuar. Situata tjetėr ėshtė kur ke njė sistem mė tė vjetėr qė ka porta tė pėrputhshme me USB 1.x dhe nuk i suportojnė driver-at mė tė shpejtė. Nė kėtė rast, gjithēka humbet. Njė kartė zgjerimi PCI me porta USB 2.0 kushton mė pak se 1500 lekė dhe mund t’i shtojė sistemit aftėsinė e transferimit tė shpejtė tė tė dhėnave.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
USB e ngadaltė.Cfarė duhet tė bėjė?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» LEXOJE .. Patjetėr duhet tė lexohet,dhe patjetėr duhet tė shpėrndahet-Ataku nė zemėr
» Fotaq Andrea: Ne duhet tė flasim me gjuhėn e shqiptarizmės e tė kulturės sonė tė lashtė
» LIRI LOSHI: NUK NDALET SERBIA - AJO DUHET NDALUR!
» FJALIMI i Azem Hajdarit nė vitin 1992: Unė di shumė, ndaj duhet tė zhdukem. Jam viktimė e kėsaj diktature tė re
» Faik Krasniqi: Protokolli Eulex-Serbi, tanime pune e kryer,por si duhet te reagohet ndaj ketij Protokolli

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
KHC Solutions :: Windows-
Kėrce tek: