KHC Solutions


 
ForumPortaliPytėsoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Windows Vista Shqip Service Pack 1

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Registration date : 01/01/1970

MesazhTitulli: Windows Vista Shqip Service Pack 1   Tue Sep 30, 2008 9:35 pm

Pas njė periudhe pesėvjeēare tė Windows XP, tashmė Microsoft-i hedhė nė treg versionin e fundit: Windows Vista, i njohur qė nė 2005 me emrin e koduar Longhorn.

Windows Vista vjen me qindra tipare tė reja, shumė prej tė cilave lidhen me pėrmirėsimin e ndėrfaqes grafike tė pėrdoruesit, si dhe tė stilit tė pamjes, nėn emėrtimin Windows Aero, i cili ėshtė akronim i krijuar nga Authentic, Energetic, Reflective, and Open. Ndėrfaqja e re ka pėr qėllim tė jetė mė e qartė dhe mė e kėndshme. Aty do tė pėrfshihen transparenca tė reja dhe animime tė ndryshme. Ka ndryshuar mėnyra e organizimit duke lehtėsuar e shpejtuar kėrkimin, dhe kjo fillon qė me fjalėn “Start” tė menysė sė nisjes, e cila tashmė do tė jetė e zėvendėsuar me “Pearl”.

Ndėr qėllimet kryesore tė Windows Vista ka qenė dhe forcimi i sigurisė duke pėrmirėsuar dhe shtuar teknologji tė reja, si: User Account Control, Windows Firewall, Windows Defender, BitLocker Drive Encryption, Windows Service Hardening, Address Space Layout Randomization, Windows Filtering Platform, Kernel Patch Protection.

Disa nga tiparet dhe pėrbėrėsit mė tė dukshėm tė Windows XP janė zėvendėsuar ose hequr nė Windows Vista. Ndoshta mė i rėndėsishmi prej tyre ėshtė heqja e Windows Messenger and MSN Explorer, si dhe zėvendėsimi i NetMeeting me Windows Meeting Space. Po ashtu, Outlook Express zėvendėsohet nga Windows Mail, ku pėrfshihen njė pjesė e tipareve tė Outlook 2003-ishit e sidomos filtri i e-postave tė padėshirueshme. Windows Movie Maker, i cili mundėson krijimin e videove DVD, ėshtė njė program qė shoqėron Windows Movie Maker.


Pakoja e ndėrlidhjes shqip pėr familjen e Windows XP siguron ndėrlidhje shqip pėr shfrytėzuesit pėr pjesėn mė tė madhe tė ndėrlidhjes tė Windows XP. Kjo pako e ndėrlidhjes shqip do tė kėrkojė vėrtetimin e Microsoft Windows gjatė instalimit. Verifikimi vėrteton se jeni duke pėrdorur kopje autentike dhe plotėsisht tė licencuar tė Windows. Ju lutemi ta vizitoni Genuine Microsoft Software pėr tė mėsuar mė shumė pėr dobinė e shfrytėzimit tė softuerit genuine Windows.


Windows Vista ne Gjuhen Shqipe per ata qe deshirojn qe Windows Visten ta kane ne gjuhen shqipe ateher ketu mund ta shkarkoni:
http://www.microsoft.com/downloads/g...displaylang=sq


Versioni: SP1

Gjuha: shqip

Madhėsia e shkarkimit: 4.5 MB.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Windows Vista Shqip Service Pack 1
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Ismet Ramadani:"Harta e shqipėrisė etnike" si shkas...
» Rozi Theohari: Rihapet Shkolla Shqipe e Lynn-it, Mass
» Gold Ag reagon me njė kėngė patriotike pas ndeshjes Serbi - Shqipėri (VIDEO)
» Kastriot Dervishi: Sinjali i parė i qėndresės antikomuniste nė Shqipėri
» Fterra i shkruan PROF.DR.MED.ULF PETER NEUMANNIT-shqip e gjermanisht! !

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
KHC Solutions :: Windows-
Kėrce tek: