KHC Solutions


 
ForumPortaliPytėsoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Mbusheni Windows-in tuaj 1

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Registration date : 01/01/1970

MesazhTitulli: Mbusheni Windows-in tuaj 1   Tue Sep 30, 2008 2:03 pm

Shkurt e saktė, ky koleksion i programeve utilitare tė 2008 ka si qėllim manipulimin dhe dominimin total tė pamjes dhe mėnyrės sė funksionimit tė Windows XP-sė dhe tė Vista-s. Aplikacionet qė kemi pėrfshirė kėtu ju ofrojnė tė gjithė ndihmėn e nevojshme pėr tė kontrolluar Windows-in. Kėta produkte funksionojnė si me XP-n, ashtu edhe me Vista-n, pėrveē rasteve kur theksohet e kundėrta. Lexoni nėpėrtė dhe keni pėr tė gjetur softe vėrtet mahnitėse, qė nė fakt gjenden nė Internet, por kurrsesi tė mirėorganizuara siē ofrohen kėtu. Versionin e ligjshėm tė ēdonjėrit program e gjeni si pėrherė nė ZERO DVD.
File Renamer
www.filerenamer.net | 19.95$
Windows-i ėshtė nė gjendje tė bėjė njė riemėrtim tė thjeshtė tė skedarėve, por jo me tė njėjtin efikastitet dhe thjeshtėsi si ky aplikacion, i cili mund tė ndryshojė praprashtesat dhe tė zhbėjė riemėrtimet. Pėrdorni funksionin e pamjes paraprake pėr ta parė emrin e ri, pėrpara se t’i jepni OK.

Xplorer2
zabkat.com/x2lite.htm | Falas ose 29.95$ versioni Pro
Ju kujtohet Norton Commander dhe pamja me dy panele qė kishte? Mesa duket xplorer2 shfrytėzon tė njėjtin parim panelesh tė dyfishtė, por kėsaj radhe me tabe, pėr tė zėvendėsuar plotėsisht Windwos Explorer-in. Gjithashtu, mund t’i shėnjoni dosje tė ndryshme dhe t’i aksesoni nga njė kompjuter tjetėr nėpėrmjet FTP-sė (Protokolli i Transferimit tė Skedarėve).

DoubleKiller
www.bigbangenterprises.de/en/doublekiller |Falas ose 19.95$ pėr versionin Pro
Ashtu siē e thotė vetė emri, ky program utilitar bėn vetėm njė gjė, por e bėn vėrtet mirė: Lokalizon skedarėt dublikatė nė kompjuter dhe i “vret”, duke ju lėnė vetėm njė.

Paraqitja


WindowBlinds 6
www.stardock.com | 19.95$
Nėse i vendosni Windows-it njė maskė tė re, atėherė mund t’ia ndryshoni paraqitjen, qė nga pamja nė sfond tė tryezės, e deri te menytė, pa i ndryshuar mėnyrėn e funksionimit. WindowsBlinds pretendon tė pėrmirėsojė performancėn e ndėrfaqėsit tė pėrdoruesit pėr XP-n dhe Vista-n, duke shtuar opcione tė tilla si transparenca e dritareve dhe e menyve. Kujt i jepet dora, le t’i disenjojė vetė maskat pėr Windows-in!

QTTabBar
Qttabbar.wikidot.com | Falas
Ju ka hyrė nė zemėr Windows Explorer-i? E keni vetė nė dorė, por mund tė shijoni ende njė ndėrfaqės tė pėrparuar me tabe. Pasi ta instaloni kėtė program, shkoni te Explorer, klikoni me tė djathtėn mbi shiritin e butonave dhe zgjidhni “QTTabBar”, pastaj klikoni te kutia ButtonBar, pėr tė patur mė tepėr kontroll mbi tabet e reja.

Taskbar Shuffle 2.2
http://www.freeweb.com/nerdcave/taskbarshuffle.htm | Falas
Mos lejoni qė menyja e detyrave tė kontrollojė veprimet tuaja. Lėvizini butonat e aplikacioneve tė hapura kudo mbi menynė e detyrave, ose grupojini bashkė dokumentat e hapura. Kjo funksionon me tė gjithė versionet e Windows-it, deri edhe te Windows 95.

TrueCrypt
www.truecrypt.org | Falas
Dėshironi tė kriptoni njė drive tė tėrė, madje edhe njė drive USB? TrueCrypt mund ta bėjė kėtė nė kohė reale, madje edhe gjatė kohės qė ju vazhdoni tė shtoni skedarė. Njė udhėzues ju vjen nė ndihmė gjatė krijimit tė njė volumi virtual tė kriptuar nė pėrmasėn e skedarit qė dėshironi tė kriptoni, ose tė zėrė tė gjithė particionin e diskut.

7-Zip
7-zip.org | Falas
Ky program kompresues trajton si skedarėt RAR, ashtu edhe ata CAB dhe ju ofron kompresim mė cilėsor me arkivat ZIP, se sa ai qė ofrojnė konkurrentėt. Madje, ai pėrballon edhe njė format arkivi tė quajtur 7z, i cili ėshtė formati standard i kėtij programi.

SecureZIP pėr Desktop
www.pkware.com | 29.95$
Ky program, merret vetėm me formatin ZIP, duke qenė se ėshtė realizuar nga i njėjti grup qė krijoi ZIP-in. Ai bėn gjithsa i takon njė menaxheri arkivash, si p.sh integrimin me Outlook-un, pėr ta lehtėsuar nė maksimum dėrgimin dhe marrjen e skedarėve tė kompresuar.

FileZilla
filezilla-project.org | Falas
Ky program falas, qė pėrdor protokollin FTP nga Mozilla (ėshtė njė nga vėllezėrit e Firefox-it), ngjason me ata aplikacionet e lashtė FTP tė Windows-it, por funksionon nė shumė sisteme operative dhe nė gjuhė tė ndryshme. Ai suporton FTP mbi SSL (ndryshe, FTPS - protokoll gjerėsisht i pėrdorur pėr menaxhimin e sigurisė sė transmetimit tė njė mesazhi nė internet) dhe SSH (ndryshe, SFTP - protokolli i sigurtė i transferimit tė skedarėve).

Transferimi i skedarėve


TeraCopy
www.codesector.com/teracopy.php | Falas ose 19.95$ versioni Pro
Kopjimi apo lėvizja e njė skedari nga njė dosje nė tjetrėn s’ka pse tė jetė njė proces i gjatė dhe i lodhshėm. TeraCopy integrohet drejtpėrdrejt nė Windows Explorer dhe i lėviz skedarėt nė mėnyrė asinkrone pėr t’i shpejtuar gjėrat. Ky program ėshtė njė gjendje t’i vėrė nė pushim dhe t’i rifillojė transferimet. Nėse shkon ndonjė gjė keq, TeraCopy nuk bllokohet, por e riprovon sėrish.

RightLoad
rightload.org | Falas
Mos pėrdorni programe komplekse qė shfrytėzojnė protokollin FTP, thjesht pėr tė ngarkuar njė skedar tė rastit. RightLoad ju lejon qė me njė tė klikuar me butonin e djathtė tė miut mbi skedar, ta dėrgoni atė nė dosjen e caktuar nė faqen FTP. Pas ngarkimit tė skedarėve, ju shfaqet njė listė me hiperlinke qė ju tregon se ku mund t’i gjeni skedarėt. Ky program ėshtė i shkėlqyer pėr pėrdoruesit e blogut, tė cilėt dėshirojnė tė ngarkojnė shumė imazhe.

μTorrent
www.utorrent.com | Falas
μTorrent mund tė luajė pėr ju rolin e njė shėrbėtori tė shkathėt e tė shpejtė, qofshi pėrdorues tė rregullt tė BitTorrent-it apo tė rastėsishėm. Zė vetėm 220 KB hapėisirė, por ėshtė nė gjendje tė shkarkojė shumė skedarė disagigabajtėsh, duke ju treguar si shpjetėsinė e shkarkimit, ashtu edhe numrin e pikave tė shkarkimit pėr ēdo skedar.

Defraggler
www.defraggler.com | Falas
Ky program nuk nxjerr urithin nga strofka, por ėshtė nė gjendje tė defragmentarizojė njė disk tė ngurtė, ose nėse jeni tė sofistikuar, skedarė individualė. Nėse nuk jeni tė sigurtė se cilėt skedarė kanė nevojė pėr defragmentarizim, Defraggler jua liston ato. Programi pėrbėhet vetėm nga njė skedar EXE, i cili mund tė ekzekutohet nga njė pajisje USB.

SystemRescueCd
www.sysresccd.org | Falas
Pyetje: Si mund tė ndihmojė pėrdoruesit e Windwos-it njė sistem i plotė Linux nė njė CD tė butueshėm? Pėrgjigje: Duke u siguruar akses nė tė gjithė llojet e sistemeve dhe drive-ve (madje edhe nė drive-t e rrjetit) kur kompjuteri nuk ndizet. Kjo mund tė jetė mėnyra mė e mirė ( dhe e vetme) e aksesit, pas njė katastrofe fatale tė diskut.

GParted
gparted-livecd.tuxfamily.org | Falas
GParted nuk ėshtė thjesht njė program tjetėr i Linux-it pėr njė CD tė butueshėm, pasi ai ėshtė nė gjendje krijojė pariticione disku sa hap e mbyll sytė dhe pa mundim fare. GParted suporton sisteme skedarėsh nga FAT32, e deri te NTFS dhe i riorganizon grafikisht particionet nė drive si tė dėshironi.

SyncBackSE
www.2brightsparks.com | 30$
Dėshironi njė mėnyrė tė thjeshtė pėr tė rezervuar apo sinkronizuar skedarėt nė drive? SyncBackSE ėshtė mjaft tradicionale. Specifikoni dosjet, krijoni filtra pėr pėrjashtimet dhe me njė tė klikuar (ose edhe pa klikuar fare, nė rast se krijoni skedule) tė gjitha dosjet vendosen atje ku dėshironi. Programi mban disa kopje tė ndryshimeve, prandaj mund t’i zhbėni veprimet tuaja nėse dėshironi.

DriveMax
www.innovative-sol.com/drivemax | Falas
Pėrdoreni DriveMax-in pėr tė rezervuar driver-at e harduerit dhe pastaj, pasi ta keni riinstaluar Windows-in, DriverMax i vė sėrish driver-at nė vendin e tyre, nė mė pak se 10 minuta. Ky proces ėshtė shumė mė i thjeshtė se riinstalimi tek e tek i ēdo printeri, skaneri, karte rrjeti apo kamere uebi.ShadowProtect Desktop 3.1
www.softpedia.com | 79.99$
ShadowProtect ėshtė njė program i shpejtė dhe i besueshėm, pėr sa i pėrket rezervimit tė skedarėve nė drive lokalė apo tė rrjetit. Ai ėshtė i pajisur me shumė opcione skedulimi dhe sigurie, si dhe lejon modifikimin e skedarėve tė rezervuar. E meta e ShadowProtect ėshtė se nuk lejon rezervimin e nje grupi specifik skedarėsh

.WinDirStat
windirstat.info | Falas
Termi i mėsipėrm ėshtė shkurtim i Windows Directory Statistics (Statistika tė Direktorisė sė Windows-it). Ky program ofron njė shumėllojshmėri pamjesh pėr diskun e ngurtė. Disa prej tyre i ngjasojnė Windows Explorer-it, kurse tė tjerat si keni hasur kurrė mė parė. P.sh skedarėt paraqiten si kuti shumėngjyrėshe tridimensionale. Keni pėr ta marrė vesh shpejt se cili ua ka zėnė hapėsirėn.

Xinorbis
fr eshney.org/xinorbis | Falas
Hidhini njė vėshtrim tė vėngėr ēdo skedari tė ruajtur nė diskun tuaj tė ngurtė duke pėrdorur Xinorbis. Ai shfaq njė grafik rrethor qė ju tregon se ēfarė keni, sa tė mėdhenj janė skedarėt, madje edhe se cilėt janė skedarėt qė hapni mė shpesh. Mund t’i analizoni dosjet veē e veē, ose dy nga dy, pėr tė krahasuar pėrdorimin e tyre.TwakVI
www.totalidea.com | Falas ose 34.99$ versioni Premium dhe 49.99$ versioni Ultimate
Ky koleksion optimizuesish pėr Vista-n vjen nė njė version falas dhe versione me pagesė, qė pranojnė shtojca (plug-ins) pėr njė personalizim mė tė madh. Tė gjitha versionet bėjnė modifikime tė tryezės (desktop), menysė sė Start-it dhe tė shfletuesve (pėrfshirė Firefox-in). Gjithashtu, ky program ju ofron edhe tryeza virtuale.

TweakVista
www.stardock.com | 19.95$
Programi TweakUI i Microsoft-it ka frymėzuar krijimin e produkteve si ky, pėr tė ndryshuar sjelljen dhe pėrformancėn e Windows Vista-s. TėeakVista shfrytėzon disa veēori, tė cilat mund tė aksesohen vetėm nėpėrmjet modifikimit tė regjistrit (ose mė keq akoma). Gjithashtu, ky program ju ofron edhe informacion mbi sistemin, nė mėnyrė qė tė trukoni vetėm ato gjėra qė kanė nevojė pėr trukim.XdN Tweaker
xenomorph.net | Falas
Ky aplikacion trukon si XP-n, ashtu edhe Vista-n. Ndryshimet qė ai kryen nuk ėshtė se tė lenė gojėhapur, por gjithsesi janė tė dobishme dhe ‘ēmimi’ padyshim qė ia vlen.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Mbusheni Windows-in tuaj 1
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» PĖRSHĖNDETJE, URIME dhe SUKSESE nė JETĖN TUAJ tė LAVDISHME

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
KHC Solutions :: Windows-
Kėrce tek: