KHC Solutions


 
ForumPortaliPytėsoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Ca trike nė Internet Explorer 7

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Registration date : 01/01/1970

MesazhTitulli: Ca trike nė Internet Explorer 7   Tue Sep 30, 2008 1:43 pm

Motori i kėrkimit tė Internet Explorer 7 nuk limitohet mė vetėm te motori i Microsoft-it. Tani mund tė pėrdorni Google, Yahoo, eBay, Wikipedia dhe shumė tė tjerė. Klikoni te shigjeta kokėposhtė qė ka si etiketė Search Options (opcionet e kėrkimit), e cila ndodhet nė tė djathtė tė shiritit tė kėrkimit, pėrkrah lupės. Klikoni, nė mėnyrė qė tė shfaqen motorė tė tjerė, dhe pastaj zgjidhni ata qė dėshironi. Kur duhet tė kryeni njė kėrkim, shkruani fjalėt kyēe dhe klikoni te Search Options pėr tė zgjedhur motorin e dėshiruar nga lista qė keni krijuar vetė.


Shfletuesi Internet Explorer 7 pėrmban suportin pėr RSS. Nėse vizitoni rregullisht faqe lajmesh apo blogje, do t’ju hyjė shumė nė punė lexuesi RSS i IE7. Ndėrkohė qė jeni duke lundruar nė faqe tė tilla, kėrkoni ikonėn portokalli tė RSS dhe klikoni mbi tė. Si rezultat do t’ju shfaqet materiali i faqes dhe njė opcion pėr t’u regjistruar. Pėr tė parė regjistrimet qė keni bėrė, shtypni Ctrl + Shift + J nga tastiera. Kjo bėn qė tė hapet Favorites Center (Qendra e Preferencave) e IE7. Klikoni mbi njėrin nga emrat, pėr tė parė postimet mė tė fundit nga ajo faqe.


Kokėccarja mė e madhe qė iu ka sjellė shfletimi me tabe ish-pėrdoruesve tė IE6 ėshtė fakti se nuk mund tė kalojnė nga njėri tab nė tjetrin nėpėrmjet tė famshmes ALT + Tab. Por mos e vrisni mendjen, pasi Microsoft e ka mbajtur parasysh kėtė gjatė zhvillimit tė IE7. ALT + Tab mund tė pėrdorni ende pėr tė kėrcyer nga njėra dritare nė tjetrėn, por nėse dėshironi tė shfletoni tabet brenda sė njėjtės dritare shtypni nė tastierė Ctrl + Tab. Ndoshta do ta keni paksa tė vėshtirė nė fillim, se do t’ju duhet ta ēoni gishtin e madh deri nė fund tė tastierės, por me kalimin e kohės veprimi bėhet mė i lehtė.


Ju ka ndodhur ndonjėherė ta mbyllni IE7 me lot nė sy, pėr shkak se janė mbyllur gjithė tabet dhe do t’ju duhet t’i hapni sėrish tek e tek nga e para? Jepini fund dhimbjes, duke shkarkuar kėtė shtojcė nė adresėn http://www.windowsmarketplace.com/details.aspx?view=info&itemid=3343000 . Tani do tė keni mundėsi t’i ruani sesionet nė njė skedar dhe, madje, edhe t’ia dėrgoni vetes me anė tė postės elektronike, nėse dėshironi ta merrni punėn nė shtėpi pėr shembull. Pasi ta keni instaluar shtojcėn, shkoni te Tools/IE Sessions dhe, pasi ta keni ruajtur, pėrdorni opcionin Import/Export nėse dėshironi.


Shumė njerėz e kanė problem kur nuk shohin shiritin e menysė te IE7. Pėr ta aktivizuar pėrkohėsisht, shtypni ALT. Pėr ta aktivizuar njėherė e mirė, shkoni te Tools/Menu Bar. Por edhe pasi ta keni bėrė kėtė, duket sikur diēka nuk shkon. Nė versionet e mėparshme tė IE-sė, shiriti i menysė ishte poshtė shiritit tė adresave, ndėrkohė qė tani ėshtė mbi tė. Kėtė mund ta ndreqni me anė tė njė trukimi tė vogėl tė Regjistrit. Shkoni te Start\Run dhe shkruani regedit (nė Vista shkruani regedit te shiriti i kėrkimit). Shkoni te HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Internet Explorer\Toolbar\WebBrowser. Zgjidhni Edit\New\DWORD Value. Riemėrtojeni vlerėn e re DWORD duke shkruar ITBar7Position, nė vend tė New Value #1. Tani shndėrrojeni nė 1 shifrėn 0 qė gjendet nė kllapa, duke klikuar me tė djathtėn mbi ITBar7Position dhe duke zgjedhur Modify. Mbylleni Regjistrin dhe rihapeni IE7.

Shtojcat pėr shfletuesit janė si thika me dy presa, sepse pėrveē tė mirave qė kanė, shkaktojnė edhe ngadalėsim apo pėrplasje tė sistemit. Pėr tė menaxhuar shtojcat, shkoni te Tools\ Manage Add-Ons\Enable or Disable Add-Ons. Pėr ta ēaktivizuar/aktivizuar ndonjė prej tyre, thjesht klikoni mbi tė dhe pastaj zgjidhni Enable (Aktivizo), Disable (Ēaktivizo) ose Delete, nėse doni ta fshini fare. Nėse shfletuesi herė pas here ju mbyllet befasisht, kjo ėshtė njė mėnyrė e mirė pėr tė kuptuar shkakun. Aktivizojini dhe ēaktivizojini me radhė shtojcat, derisa ta kuptoni se cila prej tyre ėshtė “non-grata”.


Ndryshimi i kuadrit standard, pėrsa i pėrket fontit dhe ngjyrės, zakonisht bėhet pėr tė lehtėsuar aksesimin e faqeve, por nėse dėshironi qė tė gjitha faqet qė hapni tė shfaqen me tė njėjtin lloj fonti, ja se si mund ta bėni: Shkoni te Tools\Internet Options hapni tabin General (tė pėrgjithshme) dhe zgjidhni Accessibility.Zgjidhni opcionet Ignore colors specified on webpages (Shpėrfill ngjyrat e specifikuara nė faqet ueb), Ignore font styles specified on webpages (Shpėrfill stilet e fonteve tė specifikuara nė faqet ueb), dhe Ignore font sizes specified on webpages (Shpėrfill pėrmasat e fonteve tė specifikuara nė faqet ueb). Pastaj klikoni butonat Fonts dhe Colors te tabi General dhe zgjidhni cilėt tė dėshironi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Ca trike nė Internet Explorer 7
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Agim Gashi:KRIMINALITETI NE INTERNET

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
KHC Solutions :: Windows-
Kėrce tek: