KHC Solutions


 
ForumPortaliPytėsoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Ca trike nė Windows Vista

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Registration date : 01/01/1970

MesazhTitulli: Ca trike nė Windows Vista   Tue Sep 30, 2008 1:41 pm

-Nėse nuk ju pėlqen pamja e Aero, klikoni Start/Control Panel/Themes dhe zgjidhni njė temė tjetėr, si psh. Windows Classic.- Instaluesi i Windows Vista-s i dallon disqet e ngurtė serial-ATA (SATA), pa patur nevojėn pėr ndonjė disketė me driver-a. Mos e vrisni mendjen tė bėni njė disketė pėr disqet e ngurtė SATA pėrpara se tė instaloni Vista-n.

- Nėse, pėr ēfarėdo arsye, ju ndėrpritet instalimi i Vista-s nga ndonjė fikje pa dashje, rindezje e kompjuterit, apo nėse ju ikin dritat, ndizeni kompjuterin duke mos e boot-uar nga DVD-ja e Vista-s. Instaluesi i Vista-s duhet tė fillojė instalimin nė pikėn ku u ndėrpre. Nėse jo, atėherė rifillojeni vetė nga fillimi.

- Kur bėni njė kėrkim me veēorinė e re tė kėrkimit tė ēastit nė Vista, mund t’i ruani kėto kėrkime nė njė dosje speciale. Kjo veēori e fuqishme ju lejon qė tė krijoni njė dosje virtuale, e cila zakonisht ruhet nė dosjen \\Searches\. Sa here qė e hapni njė dosje tė tillė, rezultatet e kėrkimit pėrditėsohen.- Nė Windows Vista, mund tė shtoni dhe orė tė tjera nė tabakanė e sistemit (system tray). Klikoni orėn dhe mė pas klikoni Date and Time Settings. Klikoni grupimin Additional Clocks. Mund tė shtoni njė apo dy orė tė tjera dhe tė zgjidhni orėt lokale pėr secilėn.


- Mund tė ruani progresin nė shumė prej lojrave tė reja nė Windows Vista, si dhe nė ato qė kanė ngelur nga versioni mė i hershėm Windows XP.

-Mund tė krijoni dokumentė XML, tė cilėt janė mė tė sigurtė se skedarėt normal text apo skedarėt .doc. Mjafton tė krijoni njė skedar nė ndonjė program fjalėsh dhe kur tė printoni zgjidhni printerin XPS nė opcionet e menusė sė printimit.- Nėse pėrmirėsoni kartėn grafike pėr t’u pėrgatitur pėr Vista-n, bėni mirė ta merrni me sa mė tepėr memorie tė mundeni. Duke qenė se Vista pasqyron gjithēka si sipėrfaqe 3D, pėrfshi kėtu dhe desktopin apo vetė dritaret, njė kartė grafike locale 3D pėrmirėson performancėn, shpeshherė edhe mė tepėr se njė kartė e fuqishme GPU.

-Lojėrat nė Windows Vista i depozitojnė pjesėt e ruajtura nė njė direktori tė veēantė tė quajtur Saved Games, nė dosjen personale. Teorikisht, pėr ata qė luajnė dhe qė duan t’i kalojnė lojėrat e tyre nga njė system nė tjetrin, kjo e bėn mė tė lehtė kėtė kalim.

- Kur pėrdorni sistemin e Help-it, zakonisht ka mė tepėr pėrparėsi nėse pėrfshini dhe bazėn e tė dhėnave online tė Microsoft-it. Gjendja online/offline tregohet nė pjesėn e djathtė tė poshtme tė dritares Help. Mund tė klikoni aty pėr ta ndryshuar kėtė gjendje.


- Dosja Games ėshtė njė depo e shkėlqyer pėr tė ruajtur gjithsa ka lidhje me lojėrat. Qė prej brendisė sė saj mund t’i filloni lojėrat, t’i pėrditėsoni ato me risitė e fundit, tė aktivizoni kontrollin prindėror pėr tė mbrojtur pėrdoruesit e rinj nė moshė nga pėrmbajtjet e dėmshme, e tė tjera akoma. Shkoni tek ajo perms Start/Games.

- Windows Vista pėrmban disa aplikacione qė ju ndihmojnė ta rrisni nė maksimum performancėn e sistemit. Disa prej tyre janė: TweakVI (www.totalidea.com), TweakVista (www.tweakvista.com/tweakvistautility) dhe VistaBootPRO (www.vistabootpro.org). Mos harroni as Windows ReadyBoost, i cili ju lejon tė pėrdorni njė disk memorie flash tė lėvizshėm pėr tė rritur memorien e sistemit.

- E pėrdorni ikonėn nė kėndin e majtė, sipėr, nė dritaret e aplikacioneve dhe tė sistemit? Dy klikime tė shpejta e mbyllin ndritaren (nė vend tė njė klikimi tė X nė cepin e djathtė tė sipėrm). Microsoft-i nuk e ka pėrfshirė ikonėn nė Vista, por veēoria ėshtė ende e vlefshme.
- Nė Microsoft Windows Explorer mund tė pėrdorni titujt e kolonnės (Name, Size etj) pėr tė radhitur skedarėt. Pėrdoruesit e zgjuar mund tė klikojnė djathtas miun mbi titullin e njė kolone dhe tė largojnė artikuj prej aty. Windows XP ka rreth 45 kolona tė tilla. Windows Vista pėrmban mbi 250, qė mbulojnė njė mori meta-tė-dhėnash.


- Nėse jeni mėsuar tė notoni nė Program Menu pėr tė shkuar tek aplikacionet, do tė shtangeni kur tė pėrballeni pėrsėpari me Microsoft Windows Vista-n. Program Menu-ja e re tregon vetėm aplikacionet e pėrdorura sė fundmi dhe nevojit klikime tė tjera pėr tė lundruar nė nėn-menytė. Kjo do tė ishte acaruese, por, fatmirėsisht, kutia Search qė ka shtuar Microsoft-i nė menynė Start e zėvendėson mė sė miri. Sigurisht qė pėr kėtė duhet tė jeni njė operator/shkrues i saktė nė tastjerė. Sa mė shpejt tė shkruani, aq mė shpejt tė merrni rezultate inteligjente pėr aplikacionet, skedarėt dhe, madje, edhe pėr mesazhet e postės elektronike.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Ca trike nė Windows Vista
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
KHC Solutions :: Windows-
Kėrce tek: