KHC Solutions


 
ForumPortaliPytėsoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Si mund ta ndal njė kompjuter,nga njė kompjuter tjetėr nė rrjet?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Registration date : 01/01/1970

MesazhTitulli: Si mund ta ndal njė kompjuter,nga njė kompjuter tjetėr nė rrjet?   Sun Sep 28, 2008 6:36 pm

Nėse keni kompjutera me sistem shfrytėzimi Windows 2000, XP apo Vista, mund ta fikni lehtėsisht njė kompjuter nė rrjet, pa qenė nevoja t'i uleni pėrballė. Pėr kėtė mund tė pėrdorni komandėn “shutdown” nėpėrmjet hapave nė vijim:

Start-> Run-> shkruani “shutdown -i” (pa thonjėzat). Nė ekran do t'ju shfaqet njė dritare si nė figurėn e mėposhtme.

Siē mund tė shihet, kėtu kemi dy zgjedhje tė mundshme. Fillimisht duhet tė specifikoni emrin ose adresėn IP tė kompjuterit qė doni tė fikni, duke klikuar nė butonin “Add”. Mė pas zgjidhni opcionin “Shutdown”. Nėse doni ta lajmėroni pėrdoruesin qė ėshtė duke pėrdorur kompjuterin qė ju deshironi tė fikni, atėherė lėreni tė pėrzgjedhur alternativėn “Warn users of the action”. Ndėrsa nėn zėrin “Shutdown Event Tracker” zgjidhni njė alternativė qė do tė jetė nė ditarin e ngjarjeve dhe vendosni njė koment.

Nėse nuk arrini ta fikni njė kompjuter nė rrjet, kjo mund tė vijė pėr shkak tė arsyeve tė mėposhtme:

- Administratori i rrjetit mund tė ketė vendosur politika sigurie tė cilat ndalojnė fikjen e kompjuterave nė distancė.

- Administrimi i kompjuterit nė distancė ose $ADMIN ėshtė joaktiv.

- Keni hyrė nėn llogarinė e njė pėrdoruesi qė nuk ka tė drejta administrative.

Sintaksa e komands “shutdown”
shutdown [-i | -l | -s | -r | -a] [-f] [-m \\computername] [-t xx] [-c "comment"] [-d up:xx:yy]
pa argument shfaq kete mesazh (njesoj si shutdown -?)
-i shfaq ndėrfaqėsin grafik (si figura lart), duhet tė jetė komanda e parė nė radhė pėr tė pėrdorur kėtė ndėrfaqe
-l log off (nuk mund tė pėrdoret me opcionin -m)
-s fik kompjuterin
-r fik dhe rindez kompjuterin
-a ndėrpret fikjen e kompjuterit
-t xx fik kompjuterin pas xx sekondash
-f detyron aplikacionet tė mbyllen pa paralajmėrim.

P.S.MOS E PERDORNI TEK UNE EDHE TEK ADMIN SE NUK FUNKSIONON.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Si mund ta ndal njė kompjuter,nga njė kompjuter tjetėr nė rrjet?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Shokėt e Atjon Zhitit nuk mund tė besojnė se ai nuk jeton mė (FOTO)
» Thaēi: Presidenti do tė zgjidhet nga PDK-ja
» Esat Ahmeti:Ai qė nuk e njeh veten, nuk mund ta njohė as tjetrin
» Kristaq Shabani:Lajthitje e tė lajthiturve?!A mund tė ngacmohet zjerrmi?!
» Xhavat Rexhaj:SI MUND TĖ JETOHET NĖ NJI SHOQĖRI KU VRASĖSIT E BURRAVE TĖ SHQUAR SHQIPTARĖ SORROLLATEN LIRSHĖM?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
KHC Solutions :: Windows-
Kėrce tek: