KHC Solutions


 
ForumPortaliPytėsoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Pėrmirėso kohėn e ndezjes sė kompjuterit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Registration date : 01/01/1970

MesazhTitulli: Pėrmirėso kohėn e ndezjes sė kompjuterit   Sat Sep 20, 2008 10:12 am

1. Kliko Start->run shkruaj msconfig dhe shtyp Enter
[url=][/url]

Shko tek tabi Startup. Ketu do tė shohėsh njė listė me programe qė ekzekutohen nė ndezje. Kjo ėshtė njė nga arsyet qė e ngadalėsojnė ndezjen e kompjuterit tuaj. Shikoje listėn me vėmendje dhe hiq qė aty ato programe qė jo domosdoshmėrisht tė duhen qė kur ndez kompjuterin, si psh. ms-office, mesazherė apo utilitete tė tjera qė jo gjithmonė i pėrdor. Bėni kujdes me antivirusin (duke supozuar qė keni vetėm njė tė tillė shpresoj ). Atė duhet ta lini nė listė.
Tani rindizeni komjuterin, normalisht do ndizet mė shpejt tani...


2. Njė veēori fantastike e Windows XP ėshtė dhe defragmentimi i ndezjes. kjo i vendos skedarėt qė bėjnė ndezjen e kompjuterit afėr njeri tjetrit nė hardisk nė mėnyrė qė tė pėrshpejtojė ndezjen. Normalisht kjo veēori ėshtė aktive, por nė rast se s'ėshtė mund ta kontrolloni si mė poshtė:
Kliko Start->run shkruaj regeditdhe shtyp Enter
Gjej "HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Dfrg\BootOptimizeFunction"
Zgjidh "Enable" nga lista nė tė djathtė
Kliko me tė djathtėn e miut mbi tė dhe zgjidh "Modify"
Ndryshoje vlerėn nė Y .
Rindize kompjuterin dhe shihe vetė diferencėn.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Pėrmirėso kohėn e ndezjes sė kompjuterit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
KHC Solutions :: Windows-
Kėrce tek: