KHC Solutions


 
ForumPortaliPytėsoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Si t'a pastrosh Startup-in nga programet qė nuk ekzekutohen nė ndezje

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Registration date : 01/01/1970

MesazhTitulli: Si t'a pastrosh Startup-in nga programet qė nuk ekzekutohen nė ndezje   Sat Sep 20, 2008 10:07 am

Pasi keni ēaktivizur programet qė nuk doni qė tė ekzekutohen nė ndezje (nga msconfig Startup), pėrsėri ju shihni njė listė me programe. Pėr ta hequr kėtė listė ka dy mėnyra.

E para.

Kopjoni kodin e mėposhtėm dhe ruajeni nė notepad si "pastrostartin.vbs", pa thonjėza

----------------------------------------------------------------------------------------

Set oReg = GetObject("winmgmts:!root/default:StdRegProv")
Const HKLM = &H80000002
RegKeySUF = "SOFTWARE\Microsoft\Shared Tools\MSConfig\startupfolder"
RegKeySUR = "SOFTWARE\Microsoft\Shared Tools\MSConfig\startupreg"

ResultsSUF = EnumKey(HKLM, RegKeySUF, False)
If ResultsSUF = "" Then
ResultsSUF = space(5) & "(none)"
iBtns = 0
Else
iBtns = 4
sDelPrompt = "Would you like to selectively delete any of these items?"
End If
sResults = "Disabled items in startupfolder key:" & vbcrlf & _
ResultsSUF & vbcrlf & vbcrlf

ResultsSUR = EnumKey(HKLM, RegKeySUR, False)
If ResultsSUR = "" Then
ResultsSUR = space(5) & "(none)"
If iBtns <> 4 Then iBtns = 0
Else
iBtns = 4
sDelPrompt = "Would you like to selectively delete any of these items?"
End If
sResults = sResults & "Disabled items in startupreg key:" & vbcrlf & _
ResultsSUR & vbcrlf & vbcrlf

If MsgBox(sResults & sDelPrompt, iBtns + 256) <> 6 Then Wscript.quit

EnumKey HKLM, RegKeySUF, True
EnumKey HKLM, RegKeySUR, True

Function EnumKey(Key, SubKey, bDelete)
Dim Ret()
oReg.EnumKey Key, SubKey, sKeys

On Error Resume Next

ReDim Ret(UBound(sKeys))
If Err = 13 Then Exit Function
On Error GoTo 0

For Count = 0 to UBound(sKeys)
If Not bDelete Then
'this branch used on first call
Ret(Count) = space(5) & sKeys(Count)
Else
'this branch used on deletion iteration
If MsgBox("Do you want to delete " & sKeys(Count) & "?" & vbcrlf & _
vbcrlf & "This operation cannot be undone!", 4 + 256) = 6 Then
DeleteKey HKLM, SubKey & "\" & sKeys(Count)
End If
End If
Next
EnumKey = Join(Ret, vbcrlf)
End Function

Function DeleteKey(Key, SubKey)
DeleteKey = oReg.DeleteKey(Key, SubKey)
End Function

Set ws = Wscript.CreateObject("Wscript.Shell")


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kjo do tju heqė listė e kotė me programe qė nuk ekzekutohen nė Startup.
Kėtė skript e provova vetė dhe funksionoi.


E dyta.

Shkarkoni MSConfig Cleanup nga http://www.get-in-control.com/msconfig-cleanup/
Ky ėshtė njė program qė bėn tė njėjtėn punė, por unė preferoj tė parėn.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Si t'a pastrosh Startup-in nga programet qė nuk ekzekutohen nė ndezje
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
KHC Solutions :: Windows-
Kėrce tek: