KHC Solutions


 
ForumPortaliPytėsoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Ē'ėshtė svchost.exe?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Registration date : 01/01/1970

MesazhTitulli: Ē'ėshtė svchost.exe?   Sat Sep 20, 2008 10:01 am

[url=][/url]


Sipas Microsoft: "svchost.exe eshte emri i nje generic host process per sherbimet qe kerkojne formen e dynamic-link libraries". A mund te perkthehet kjo qe thame ?
Disa kohe me pare, Microsoft filloj te levize te gjithe funksionet nga brendesia e Windows ne filet .dll nga ata vendodhja e pare qe kishin me .exe. Per nje programator kjo ka kuptimin e ri-perdorimit, por problemi eshte sepse ju nuk mund te ekzekutoni nje file .dll direkt ne windows. Pra duhet nje proces tjeter per te ekzekutuar keto file. Dhe ishte pikerisht ky fakt qe lindi svchost.exe mbi ekzekutimin e fileve .dll
ēfare mund te beni ne lidhje me kete?
Shpesh here ky numer rritet dhe shofim qe ze si shume memorie virtuale dhe perdorim te CPU, ajo ēfare mund te beni eshte ta rinisni kete proces ose ta mbyllni nqs nuk ju duhet ne perdorim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Ē'ėshtė svchost.exe?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
KHC Solutions :: Windows-
Kėrce tek: